„Posláním jednosálového kina je utvářet sociálně-kulturní prostředí,“ říká dramaturg Kina Aero

Po roce 1989 přestaly fungovat dvě třetiny z celkového počtu dvou tisíc malých kin, která byla v Československu v 80. letech v provozu. Důvodem byly jak společenské změny ve způsobu trávení volného času, tak o něco později i nástup multikin. Podíl jednosálových kin na celkové návštěvnosti i na tržbách má ovšem podle dramaturga Kina Aero Iva Andrleho v současnosti opět rostoucí tendenci. Jejich největší silou je podle Andrleho multifunkčnost, malá kina by podle něj i proto měla přinášet celou škálu sociálních a kulturních hodnot.

Pokud se jednosálovému kinu podaří přispět k rozvoji sociálně-kulturního prostředí v jeho okolí, může mu to podle Andrleho pomoci obhájit existenci před radnicemi měst. „To, jak jednosálové kino uspěje, skutečně závisí na tom, jestli politické vedení toho místa uznává, že dělá ještě něco navíc. Že přináší ještě nějaké další hodnoty, než čistě promítání komerčních filmů, že se například snaží pracovat na filmové výrobě se školami. Obec je pak ochotná přispívat na provoz malého kina, protože málokdy se mu povede udržet se samotnému,“ řekl na rádiu Zet Andrle. A právě o multifunkčnost by se měla podle něj malá kina snažit. 

Nejen ona ale také velké multiplexy však musejí v dnešní době čelit celé řadě faktorů od dostupnosti kvalitních domácích audiovizuálních zařízení po změny ve společnosti ve způsobu trávení volného času. „Jediné, v čem to kino může bodovat, je nějaký sociální zážitek. Člověk je sociální tvor a potřebuje sdílet nějaké svoje prožitky s ostatními, s kamarády nebo s úplně cizími lidmi. A to je to, co si musíme jako kino hýčkat,“ uvedl Andrle.

Česká síť malých kin dnes čítá podle Andrleho asi 200 biografů. Na sklonku 80. let to přitom bylo desetkrát víc. I přes rapidní úbytek je ale se situací v České republice Ivo Andrle spokojený. „Na to, jak to vypadá jinde ve střední a východní Evropě, si můžeme vyskakovat...Na počet obyvatel jsme na tom opravdu hodně dobře a díky podpoře ze státního fondu kinematografie je na tom velká většina těchto kin velice dobře i technologicky,“ vysvětlil.

 

Celý rozhovor s dramaturgem Kina Aero Ivo Andrlem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Posláním jednosálového kina je utvářet sociálně-kulturní prostředí,“ říká dramaturg Kina Aero  Foto: kinoaero.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.