Posílení NATO ve východní Evropě je jasnou zprávou agresivnímu Rusku

Severoatlantická aliance je připravena posílit vojenskou přítomnost ve východní Evropě šesti tisíci vojáky a několika loděmi. V Polsku se navíc v červnu uskuteční vojenské cvičení, kterého se zúčastní 25 tisíc vojáků z dvaceti členských zemí NATO. Analytik z Asociace pro mezinárodní otázky Jakub Kufčák na rádiu Zet říká, že jde o gesto, které spojencům vyjadřuje symboliku, že proti agresivní ruské politice nejsou sami.

Spojené státy zvýší výdaje na podporu jednotek v Evropě téměř čtyřnásobně. Rozpočet americké armády v Evropě by se měl z necelých 790 milionů dolarů letos zvýšit na 3,4 miliardy dolarů. Jde o zřetelný obrat od konce druhé světové války, kdy USA spíš z Evropy své jednotky naopak stahovaly.

„Posílení letošního rozpočtu armády Spojených států v Evropě posiluje symboliku toho gesta. Přestože se Američané zavázali přesunout jednu nebo dvě brigády a přesunout techniku téměř pro tři brigády, což neřeší tu kvalitativní dysbalanci, jde ale o symboliku a signál spojencům,“ řekl Kufčák.

Ruskou hrozbu pociťuje i Velká Británie, jež na území severního Atlantiku pošle pět svých lodí. Půjde přitom o jednoho torpédoborce, fregatu a tři minolovky. Tyto nové ambice Spojeného království souvisí se zvýšenou aktivitou ruských ponorek. Británii především znepokojuje podle Kufčáka častý výskyt ruských ponorek v oblasti skotského pobřeží, kde leží základny britských jaderných ponorek.

Dalším signálem proti mocenským ambicím Ruska na území východní Evropy je vojenské cvičení NATO na území Polska, které se uskuteční od 7. do 17. června letošního roku. Půjde přitom o největší armádní cvičení od roku 1989. Zúčastnit se jej má 25 tisíc vojáků z více než 20 členských států NATO.

„Z hlediska NATO a dvacítky zemí, které tam vojáky pošlou, je to vlastně ověření vlastních schopností. Členové NATO musí být schopni posílat jednotky do zemí, které by mohly být ohroženy. Pokud je to momentálně východní křídlo – Polsko, Pobaltí, Rumunsko, Bulharsko, tak vysíláním na cvičení posíláme signály, že jsme schopni dostat svým slibům,“ uvedl na rádiu Zet Kufčák.

Tyto kroky mají Rusku ukázat, že pokud nesníží podle Kufčáka napětí ve východní Evropě, tak je aliance připravena vyrovnat sázky a odpovědět tak, aby zabezpečila své spojence.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s analytikem z Asociace pro mezinárodní otázky Jakubem Kufčákem.

 

Zdroj: Zet

Posílení NATO ve východní Evropě je jasnou zprávou agresivnímu Rusku Foto: Rokas Tenys / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. USA zpřísnily sankce proti Severní Koreji

  Společnost ·

  Prezident Barack Obama včera podepsal zákon rozšiřující americké sankce namířené proti Severní Koreji. USA zpřísnili sankce po severokorejském jaderném testu z letošní…

 2. ČSA se loni dostaly do zisku 223 milionů korun

  Byznys ·

  České aerolinie (ČSA) loni dosáhly zisku 223 milionů korun. Minulý rok se přitom společnost dostala do ztráty 631 milionů korun. Při zmenšení flotily se národnímu dopr…

 3. Pražský hotel President koupil ruský investor

  Byznys ·

  Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.