reklama

„Poslední desetiletí je podobně přelomové jako třicátá léta,“ říká historik Jakub Rákosník

Historická věda lidem ukazuje, že dějiny nejsou jen nahodilým nakupením dílčích událostí, ale že mezi nimi lze hledat vnitřní řád, logiku a smysl. Díky znalostem, které odkrývají historikové, je možné lépe porozumět dnešnímu světu. Velmi často je tak možné vidět, že si současní lídři berou z historických událostí ponaučení. „Například díky velké hospodářské krizi je vidět, že ti, kdo ovlivňují hospodářskou politiku, se inspirují zkušenostmi ze třicátých let a reagují na nadcházející krize podobným způsobem. Jsem optimista v tom, že věřím, že se lidé z minulosti umí poučit. A le není to tak jednoduché – každá událost je jedinečná a nelze najít univerzální recept,“ řekl na rádiu Zet v pořadu Neuron Future docent Jakub Rákosník z Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK, který se věnuje výzkumům vlivu světové války na poválečné ekonomicko-sociální uspořádání v českých zemích a v Evropě.

Další díly pořadu

 

Jakub Rákosník v rozhovoru pro rádio Zet vzpomněl i profesora Rogera Griffina, oxfordského historika, který v květnu navštívil Prahu. Právě Griffin je mnohými vědci považován za největšího odborníka na problematiku fašismu, zabývá se ale i soudobým extrémismem a terorismem. „Zvláštností profesora Griffina je, že neřeší, kdo byl dobrý, kdo byl zlý, nebo koho je třeba odsoudit, ale snaží se ukázat jaké strukturální podmínky existovaly, aby mohl být fašismus uvěřitelný a pro lidi přitažlivý. Základní Griffinova teze je, že se nejedná o negativistickou ideologii, ale že slibuje i pozitivní program – přichází s kvazináboženským mýtem obnovy, který je atraktivní pro lidi zklamané modernitou a demokracií,“ vysvětlil Rákosník.

 

Rákosník je spoluautorem knihy Kapitalismus na kolenou, která rozebírá krach newyorské burzy a jeho vliv na sociální modely a hospodářský vývoj celého světa, a která nabízí odlišnou perspektivu pohledu na historii. „S kolegou Jiřím Nohou jsme se snažili ukázat, jak se mění podmínky, ve kterých doboví aktéři působili – ať už se jednalo o profesionální ekonomy, podnikatele nebo další subjekty ekonomického systému. Chtěli jsme ukázat, že třicátá léta vytvořila podmínky pro vznik nové makroekonomie a nových teoretických názorů. Vše nasvědčuje tomu, že období posledního necelého desetiletí je podobně přelomové jako třicátá léta,“ dodal Rákosník, který aktuálně rediguje knihu o dějinách rodinné politiky, jejíž spoluautorkou je Radka Šustrová. Na pultech knihkupectví se objeví ještě letos.

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia ZET, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

„Poslední desetiletí je podobně přelomové jako třicátá léta,“ říká historik Jakub Rákosník Foto: Foto: Jan Kolář - Jakub Rákosník je laureátem Ceny Neuron pro mladé vědce v oboru společenských věd, kterou získal v roce 2014.

reklama

Další články

 1. Rusko podpoří Řecko zvýšením dodávek energie

  Byznys ·

  Rusko plánuje podpořit hospodářské zotavení Řecka posílením spolupráce v oblasti energetiky. Uvažuje zejména o tom, že zajistí zadlužené balkánské zemi přímé dodávky e…

 2. Cena mléka bude v létě nadále klesat

  Byznys ·

  Pokles cen mléka bude i v letních měsících nadále pokračovat. Podle predikce Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) se pokles průměrné výkupní ceny nezastaví a…

 3. Summit EU k řecké krizi se dnes konat nebude

  Byznys ·

  Dnešní večerní summit Evropské unie k Řecku byl zrušen. Uskuteční se jen vrcholná schůzka eurozóny, která naváže na jednání ministrů financí eurozóny. Na twitteru o to…

 4. Setrvat v eurozóně chce 84 procent Řeků

  Společnost ·

  Zachovat společnou evropskou měnu si přeje 84 procent Řeků, zatímco návrat k drachmě chce 12 procent obyvatel zadluženého Řecka. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu spo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.