Poslední Debata mezi Drahošem a Zemanem skončila remízou

Čtvrteční debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Jiřího Drahoše v České televizi, ke které došlo necelý den před otevřením volebních místností pro finále volby nové hlavy státu, probíhala v klidnějším duchu než jejich předchozí duel v televizi Prima. Oba uchazeči o prezidentské křeslo se v odpovědích na otázky většinou vyjadřovali k tématům, které komentovali už dřív, mnohdy opakovaně. Odborníci jsou většinou toho názoru, že televizní duel skončil remízou.

Druhou společnou debatu kandidátů sledovalo v České televizi v průměru 2,6 milionu diváků. Jejich průměrný počet byl zhruba o 400 000 vyšší než při první diskusi Zemana a Drahoše, kterou odvysílala v úterý televize Prima.

Od prezidentských kandidátů v České televizi překvapivé odpovědi většinou nezazněly. Drahoš se snažil poukazovat na Zemanovy chyby z minulosti, mluvil o éře opoziční smlouvy, spojení kmotrů s politikou a o „papaláštví na Hradě“. Současný prezident naopak zdůrazňoval politickou nezkušenost svého protivníka. „Politika je řemeslo, které se musí dlouho učit,“ podotkl. Drahoš ale později oponoval tvrzením, že není žádný politický nováček a Zemanovu politickou zkušenost by mít nechtěl.

Zeman a Drahoš se v debatě přenášené z dvorany pražského Rudolfina neshodli například v pohledu na aspekty všeobecného referenda nebo na situaci na Krymu. Oba ale svorně uvedli, že by nezastavili trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), který čelí obvinění v případu Čapí hnízdo. Řeč se stočila také třeba na kontroverzní spolupracovníky obou kandidátů, konkrétně na Zemanova kancléře Vratislava Mynáře a Drahošova někdejšího šéfa kampaně Jakuba Kleindiensta.

V komornějším prostředí pražského Rudolfina se moderátorka Světlana Witowská nemusela potýkat s hlučným publikem, oba kandidáti si mohli vzít do publika po třech desítkách stoupenců. Zeman a Drahoš odpovídali nejprve na dotazy moderátorky a následně šéfů Sněmovny a Senátu Radka Vondráčka (ANO) a Milana Štěcha (ČSSD) i veřejnosti. V závěru pak Witowská četla dotazy, které na svého protivníka připravili sami kandidáti.

Drahoš byl oproti předchozímu duelu podle oslovených odborníků útočnější. Pokoušel se častěji brát slovo i oponovat Zemanovi, aktivnější byla i moderátorka. Zeman působil podle expertů seriózněji, občas se dostával do defenzivy a ke konci diskuse působil unaveně.

Zeman si v debatě dvakrát vypomohl nahlédnutím do podkladu, vždy šlo o číselné údaje týkající se třeba počtu zahraničních cest či podnikatelských delegací. Své proslovy vždy jinak pronáší spatra. Drahoš využil podklad při citaci z výroční zprávy Bezpečnostní informační služby. Zeman si také nasadil brýle, které na veřejnosti jinak nenosí.

Drahoše přišli podpořit do Rudolfina třeba jeho bývalí protikandidáti Marek Hilšer a Michal Horáček, herečka Anna Geislerová a umělecký šéf Hradišťanu Jiří Pavlica. Zemanovi z publika fandil další z protikandidátů Petr Hannig, hudebník František Ringo Čech nebo režisér Zdeněk Troška.

Zatímco před začátkem pořadu čekalo před Rudolfinem několik desítek Zemanových stoupenců, kteří ho hlučně přivítali, po skončení přenosu naopak Drahoše očekávaly desítky jeho sympatizantů. Drahoš byl s debatou spokojen. Moderátorku chválil stejně jako Zeman už na konci přímého přenosu. Ocenili ji i další politici.

Drahošův výkon v debatě vyzdvihli zejména politici lidovců a TOP 09, tedy stran, které ho před druhým kolem voleb podpořily. Naopak jeden ze Zemanových stoupenců v ČSSD Jaroslav Foldyna tvrdí, že Drahoš vsadil všechno na agresivitu. Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury byl Zeman v České televizi v nepřátelském prostředí.

Úterní televizní duel v televizi Prima z Hudebního divadla Karlín v Praze se uskutečnil za účasti několika set diváků. Publikum debatu výrazně ovlivnilo hlasitými projevy.

 

 

Zdroj: ČTK

Poslední Debata mezi Drahošem a Zemanem skončila remízou Foto: Wikimedia Commons: Jiří Drahoš a Miloš Zeman

reklama

Další články

  1. Odboráři Škoda Auto požadují růst mezd o 18 %

    Byznys ·

    Odboráři mladoboleslavského výrobce Škoda Auto doručili vedení společnosti své požadavky ohledně růstu mezd v letošním roce. Požadují přitom zajištění tarifním zaměstn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.