„Poslední debata bude pro Donalda Trumpa osudová,“ říká politolog

Už dnes večer proběhne na Nevadské univerzitě v Las Vegas poslední prezidentská debata Hillary Clintonové a Donalda Trumpa. Průzkumy veřejného mínění po uplynulých dvou duelech lehce favorizují demokratickou kandidátku. Poslední debata bude proto osudová zejména pro Donalda Trumpa, říká na rádiu Zet politolog Jan Kubáček. Aby mohla být pro realitního magnáta debata úspěšná, musí podle něj vystoupit ze svého stínu a ukázat, že také dokáže být nad věcí.

Třetí debata, která se uskuteční téměř tři týdny před závěrečnými volbami, bude bilanční a nejvíce skloňovaná. Oba kandidáti zde budou odpovídat na otázky faktického prezidentství a popisovat případné první kroky v oválné pracovně. „Má být takovým vrcholem celé té roční nekonečné kampaně…Dá se říci, že už to není debata stranických kandidátů, ale téměř hotových prezidentů Spojených států amerických,“ řekl politolog Jan Kubáček.

Situace před touto klíčovou debatou nahrává demokratické kandidátce Hillary Clintonové. Ta vede v celostátních průzkumech před svým republikánským oponentem, který čelí řadě nařčení ze sexuálního obtěžování a odlivu přízně republikánské strany. Náskok Clintonové však není nijak výrazný. I proto dnes půjde Trumpovi v Las Vegas o všechno. 

„Potřebuje zastavit odliv republikánských elit, republikánského tisku, republikánských vlivných místních společenství a komunit a potřebuje celé Americe vyslat jasný signál, že je opravdu schopen se ujmout prezidentského úřadu, je schopen se okamžitě rozhodovat a že celá jeho kandidatura je opravdu myšlena vážně,“ uvedl politolog. Toho podle něj může docílit jedině tak, že překvapí. Nikoliv ale ničím výstředním, právě naopak. „Zatím se ukazuje, že největším soupeřem Donaldu Trumpovi je sám Donald Trump,“ dodal.

Clintonová sice táhne za silnější část provazu, ale nesmí si dovolit ztratit. Podle Kubáčka bude její tábor sázet na klíčová témata, které oslovují lidového voliče. V tom je jasně silnější její konkurent. „Pro Hillary Clinton je nejdůležitější to, aby doplnila lidské emoce, které dlouhodobě postrádá a aby závěrečnou debatu spojila s určitou emocí a vzkazem, proč by opravdu běžný Američan měl jít k volbám a podpořit ji,“ řekl Kubáček na rádiu Zet. Uškodit by ji také mohlo, kdyby na Donalda Trumpa příliš útočila.

Američtí voliči definitivně rozhodnou o budoucím prezidentovi v úterý 8. listopadu. Jedná se tak o poslední prezidentský duel. Ovlivnit výsledek by tak po ní mohla podle Kubáčka už jen přírodní katastrofa nebo nová fatální kauza jednoho z kandidátů.

 

 

Celý rozhovor s politologem Janem Kubáčkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

 

„Poslední debata bude pro Donalda Trumpa osudová,“ říká politolog Foto: ČTK/AP/Patrick Semansky

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.