Portugalsko prodalo první dluhopisy od červencových potíží Banco Espírito Santo

Portugalsko dnes úspěšně prodalo první emisi státních dluhopisů od červencových potíží kolem předního domácího finančního ústavu Banco Espírito Santo (BES). Zisk z prodeje téměř trojnásobně překročil očekávání Lisabonu.

Investoři podali na novou emisi objednávky v hodnotě osmi miliard eur (221 miliard Kč), což téměř trojnásobně překročilo plán Lisabonu získat z prodeje tři miliardy eur. Vláda nakonec získala z prodeje obligací s ročním úrokovým kuponem čtyři procenta celkem 3,5 miliardy eur.

V červenci na finanční trhy v Portugalsku i celé eurozóně dolehly potíže ústavu BES, který se dostal do hluboké ztráty kvůli účetním nesrovnalostem v jedné z holdingových společností zakladatelské rodiny Espírito Santo. Vláda v srpnu rozhodla, že největší portugalskou banku s veřejně obchodovanými akciemi zachrání a napumpuje do ní 4,9 miliardy eur.

Tento týden vydalo sousední Španělsko dluhopis splatný za 50 let s kuponem rovněž čtyři procenta. Investoři se v těchto dnech vracejí k aktivům s vyššími výnosy, zejména v naději, že Evropská centrální banka přikročí k dalším opatřením na podporu ekonomiky. Naopak od německých dluhopisů, jejichž výnosy jsou velmi nízké, se investoři začínají odvracet pod vlivem signálů zklidnění situace kolem Ukrajiny.

Portugalsko letos v květnu opustilo mezinárodní záchranný program, do něhož vstoupilo za dluhové krize v dubnu 2011 jako třetí země eurozóny po Řecku a Irsku. Lisabon musel v rámci dohody o finanční pomoci v objemu 78 miliard eur (2,2 bilionu Kč) přikročit k výrazným škrtům v rozpočtových výdajích, zvýšit daně a uskutečnit razantní reformy. Portugalská ekonomika zažila v minulých letech nejhlubší recesi od 70. let, loni se z ní ale začala postupně zotavovat.

Zdroj: ČTK

Portugalsko prodalo první dluhopisy od červencových potíží Banco Espírito Santo Foto: ČTK: Ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.