Portoriku hrozí masivní exodus, dluh znemožňuje nápravu škod po hurikánu

Zadlužení Portorika, které přesahuje 70 miliard dolarů (1,5 bilionu korun), vrhá stíny na úsilí o zotavení karibského ostrova zdevastovaného po následcích způsobené hurikánem Maria. Guvernér Portorika Ricardo Rosello varuje před masivním odlivem lidí. Americký prezident Donald Trump napsal v pondělí na svém twitterovém účtu, že ostrov je v „hlubokých potížích“. 

Trump k samotným dluhům dodal, že se s nimi musí bohužel počítat. V květnu vyhlásilo Portoriko bankrot a usilovalo o restrukturalizaci dluhů dosahujících na 70 miliard dolarů (1,5 bilionu korun).

Analytici se obávají zejména rizika, že důsledky hurikánu urychlí pokles obyvatel ostrova. Kvůli tomu se následně prohloubí ekonomické problémy a ve větší míře se zhorší možnost splácet enormní dluh.

Počet obyvatel Portorika se již od roku 2010 snížil o více než osm procent na zhruba 3,4 milionů.

„Opravdu základní věcí, pokud lidé opustí ostrov, je, zdali budou mít ochotu se vrátit,“ řekla zakladatelka výzkumné organizace Portoriko Clearinghouse Cate Longová.

Hurikán Maria na území Portorika zapříčinila kolaps elektrické a rozvodné sítě. Zasažený stát se s tím potýká ve chvíli, kdy evakuuje rodiny z jejich zaplavených domů a zároveň zkoumá poškozenou infrastrukturu. U hlavní přehrady hrozí podle BBC ještě k tomu její protržení. Pojistné ztráty se na území Karibiku podle odhadů vyšplhaly mezi 40 miliardami dolarů (880 miliard korun) do 85 miliard dolarů (1,9 miliardy korun). Agentura AIR Worldwide oznámila, že tato celková suma odpovídá v Portoriku 85 procentům celkových škod.

Trump uvedl, že priority federální pomoci se týkají okamžitých potravinových a lékařských dodávek. Klíčové jsou rovněž dodávky pitné vody.

„Texas a Florida odvádějí skvělou práci, ale Portoriko, které se potýkalo s rozbitou infrastrukturou a obrovským dluhem, je v těžkých problémech,“ napsal Trump.

Federální panel, který dohlíží na finanční prostředky Portorika, uvedl, že bude usilovat o urychlení vymáhání finančních prostředků spojených s dluhem. Dluh ovšem ostrovu znemožňuje si půjčit finanční prostředky k řešení nouzové situace. Otázkou zůstává, zdali se vůbec Portoriku podaří opravit zničenou infrastrukturu. 

 

 

Zdroj: BBC, Zet

Portoriku hrozí masivní exodus, dluh znemožňuje nápravu škod po hurikánu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V Dubaji došlo k testování létajícího taxi

  Tech ·

  V Dubaji došlo v pondělí k testovacímu letu bezpilotního letounu, který by v brzké době měl zastávat funkcí létajícího taxíku. Informaci uvedla agentura Reuters. Dron …

 2. Ceny ropy se vyšplhaly na dvouleté maximum

  Byznys ·

  Ceny ropy se v pondělí vyšplhaly na nejvyšší úroveň od července 2015. Způsobila to hrozba Turecka o zavření ropovodu z iráckého Kurdistánu do jeho přístavů. Důvodem by…

 3. Euro po volbách v Německu oslabilo

  Byznys ·

  Evropská měna zahájila nový týden poklesem. Mohou za to nejasné výsledky voleb v Německu. Americké měně k růstu pomohly také volby na Novém Zélandu. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.