Porošenko předložil slibovaný návrh zákona o protikorupčním soudu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko předložil parlamentu svůj slibovaný návrh zákona o protikorupčním soudu. Podle zprávy zveřejněné na webu zákonodárného sboru, Nejvyšší rady, tak učinil v pátek, přičemž dokument označil jako „neodkladný“. Parlament ve čtvrtek odhlasoval stažení jiného, poslaneckého návrhu téhož zákona, aby umožnil Porošenkovi dát ke schválení jeho variantu tohoto normativního aktu.

Pomalý postup při zřizování nezávislého protikorupčního soudu je jednou z hlavních překážek, která brání vyplacení úvěrů ve výši 17,5 miliardy dolarů (téměř 379 miliard korun) určených Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na podporu reforem na Ukrajině. Stažený poslanecký návrh zákona neodpovídal představám podporovatelů Ukrajiny, včetně MMF.

Prezidentův úřad oznámil, že v pátek experti Porošenkovi předložili návrh zákona o protikorupčním soudu, jenž obsahuje „nejlepší mezinárodní praxi v různých zemí, odborná doporučení specialistů OBSE a závěry Benátské komise“.

Porošenko podle médií při páteční poradě s experty uvedl, že v posledních dvou letech orgány činné v trestním řízení předaly soudům téměř 5000 protikorupčních případů. „To jsou mimořádně povzbudivá čísla svědčící o změnách, k nimž v zemi došlo v rámci boje proti korupci,“ prohlásil šéf státu.

S Porošenkovým „optimistickým“ pohledem na postup proti této kriminalitě ale zjevně nesouhlasí řada Ukrajinců. V jejich čele stanul bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili, který se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, kdy ho do země pozval Porošenko a udělal z něj oděského gubernátora, než ho později zase odvolal. Nejprve vřelé vztahy obou politiků totiž postupně klesly na bod mrazu, jak Saakašvili stále důrazněji prezidentovi vyčítal nejen tolerování korupce, ale i váhavé prosazování reforem.

 

 

Zdroj: ČTK

Porošenko předložil slibovaný návrh zákona o protikorupčním soudu Foto: Shutterstock.com: Petro Porošenko

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.