Porošenko obvinil Rusko z ekonomické agrese, Moskva ale neuspěje

Rusko se snaží „hospodářsky udusit“ Ukrajinu zavedením zákazu dovozu ukrajinských potravin, ale neuspěje. Uvedl to ukrajinský prezident Petro Porošenko ve svém novoročním projevu. „Rozhodnutí Moskvy uzavřít trhy pro ukrajinské zboží, silná ekonomická agrese, je další součástí hybridní války proti nám. Nemohli nás dobýt útokem, tak se snaží udusit nás ekonomicky a rozvrátit sociálně. Ale nic z toho se jim nepovede!“ zdůraznil.

„Za několik let si vynahradíme obrovské škody, které Rusko způsobilo Ukrajině,“ řekl Porošenko o důsledcích dohody o volném obchodu s Evropskou unií, která právě vstupuje v platnost a která Moskvu vedla k uvalení sankcí proti Ukrajině. Urajinský prezident vybídl k tomu, aby si země letos „široce otevřela dveře do Evropy“ a získala co nejvíce evropských investic. Zdůraznil také důležitost potírání korupce.

Za uplynulý rok se Ukrajinci podle hlavy státu stali nejen staršími, ale i moudřejšími a silnějšími. Důležité je však vytrvat, aby zvítězili.

Kyjev a Západ obviňují Moskvu, že předloni na jaře anektovala Krym a rozpoutala proruské povstání v Donbasu na východě Ukrajiny v odvetě za svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče a příklon k Západu. Ačkoli Kreml ruské vměšování popírá, mnoho Ukrajinců konflikt v Donbasu, který si vyžádal přes 9000 mrtvých, považuje za válku vedenou Ruskem proti jejich zemi.

Porošenko poděkoval ukrajinským vojákům, kteří místo u sváteční tabule tráví Nový rok ve studených zákopech.

„Hrdinům sláva! Ať žije Nový rok! Ať přinese mír, štěstí a dostatek! Sláva Ukrajině!“ zvolal prezident.

Podle údajů ukrajinského ministerstva zemědělství vývoz potravin do Ruska již během deseti měsíců uplynulého roku vinou předchozích ruských omezení poklesl z téměř miliardy dolarů ve stejném období předchozího roku na zhruba čtvrtinu.

Už v roce 2014 se oproti předchozímu roku ukrajinský export zemědělských výrobků a potravin do Ruska zmenšil na polovičku. Současně vývoz ruského zemědělského a potravinářského zboží na Ukrajinu poklesl asi o pětinu.

 

 

Zdroj: ČTK

Porošenko obvinil Rusko z ekonomické agrese, Moskva ale neuspěje Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Ukrajinský prezident Petro Porošenko

reklama

Další články

  1. Uprchlíci jsou podle Merkelové šancí pro Německo

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová si myslí, že navzdory mnoha problémům je příchod statisíců uprchlíků pro Německo hlavně příležitostí do budoucna. Řekla to v rámci n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.