Porošenko nařídil zastavení bojů v oblasti havárie MH17 a přizval Rusko k vyšetřování

Ukrajinská armáda musí zastavit boje v okruhu 40 kilometrů od místa pádu letadla MH17, které se dodoněcké oblasti země zřítilo minulý čtvrtek. Podle agentury Interfax to řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko, který zároveň přizval Rusko k vyšetřování havárie.   

Bojové operace ukrajinské armády se v těchto dnech soustřeďují hlavně na velká města Luhansk a Doněck, která jsou po pádu Slavjanska a Kramatorska hlavními opěrnými body povstalců. Milionový Doněck ani půlmilionový Luhansk zřejmě do zóny vymezené Porošenkem nespadají.

Trosky malajsijského letadla dopadly na plochu kolem 20 kilometrů čtverečních a z prezidentova prohlášení není zřejmé, kde přesně bude mít čtyřicetikilometrové ochranné pásmo své hranice.

Na vyšetřování katastrofy se mají podílet odborníci Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) a zástupci Nizozemska, Malajsie, USA, Austrálie, Německa a Británie. Požadavek účasti ruských expertů už o víkendu předkládala Moskva i východoukrajinští vzbouřenci.

Podle ruských odborníků by se do vyšetřování měl zapojit takzvaný Mezistátní letecký výbor (MAK). Organizace se sídlem v Moskvě vyšetřuje po rozpadu SSSR velkou většinu leteckých nehod v postsovětském prostoru. Jejími členy jsou všechny bývalé sovětské republiky kromě pobaltských států a Gruzie, tedy i Ukrajina.

Zdroj: ČTK

Porošenko nařídil zastavení bojů v oblasti havárie MH17 a přizval Rusko k vyšetřování Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Rusko se ostře ohradilo proti americkým sankcím

    Byznys ·

    Moskva dnes dotčeně a ostrými slovy zareagovala na nové americké sankce, které postihují i řadu klíčových ruských firem. Jejich akcie už dnes na moskevské burze citeln…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.