Poptávka po zlatu loni dosáhla nejnižší úrovně za posledních osm let

Globální poptávka po zlatu se loni snížila o sedm procent na 4071,7 tuny. Šlo přitom o nejnižší údaj za osm let. Způsobil to pak konkrétně propad poptávky po zlatu jako po investici, nákupy zlatých šperků naopak poprvé od roku 2013 stouply. Informace vycházejí z údajů, které v úterý zveřejnila Světová rada pro zlato (WGC).

Poptávka po zlatu jako investici se snížila o téměř čtvrtinu. Zájem o investování do zlata způsobilo několik faktorů, a to růst ceny kovu, oslabení dolaru, zvyšování úrokových sazeb a posílení akciových trhů.

Optimismus z globálního růstu naopak pomohl k vyšší poptávce po zlatých špercích. Prodej šperků rostl i přes zvýšení ceny zlata o 13 procent.

Nákupy zlata čtvrtým rokem za sebou snížily také centrální banky. Loni jejich nákupy klesly o pět procent na 371,4 tuny. Zájem o zlato byl hlavně z Ruska a Kazachstánu, zvýšila se i poptávka z Turecka. Čína, která v posledních letech silně nakupovala zlato, loni na trhu chyběla, napsala agentura Reuters.

 

Zdroj: ČTK

Poptávka po zlatu loni dosáhla nejnižší úrovně za posledních osm let Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Berlusconi: Migranti? Časovaná bomba!

    Společnost ·

    Italský expremiér Silvio Berlusconi měsíc před parlamentními volbami přilil olej do ohně v kampani, k jejímž hlavním tématům se bezpochyby řadí migrace. V televizním i…

  2. Nejlepší reklamy Super Bowlu v roce 2018

    Byznys ·

    Super Bowl je každoročně jednou z největších sportovních událostí. Jmenovitě jde o finále amerického fotbalu NFL. Letos se proti sobě postavili New England Patriots a …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.