Poptávka po nemovitostech stále roste, mohou za to levné hypotéky

Rekordně nízká úroková sazba hypoték, která v prosinci v průměru dosahovala 2,37 %, zvyšuje poptávku po nemovitostech. Meziroční nárůst počtu prodaných domů a bytů dosáhl v listopadu a v prosinci více než 8 %. Vyplývá to z průzkumu nového datového projektu realitního inzertního serveru Sreality.cz. 

Za listopad a prosinec minulého roku Sreality.cz udaly novým majitelům 17 tisíc nabídek, to znamená, „že se loni v tomto období prodalo o nějakých 8 až 10 procent nemovitostí více než v roce 2013,“ uvedl pro Zet.cz Michal Zadák, manažer služby Sreality.cz.

Zvýšenou poptávku po bydlení podle něj také dokazuje třináctiprocentní meziroční nárůst návštěv serveru. „Realitní kanceláře nám potvrzují, že loňský listopad a prosinec pro ně byly velice úspěšné. Tento trend bude nadále pokračovat i v údajích za leden 2015. To vše ukazuje na zvýšení zájmu o koupi bydlení v souvislosti se snižováním úrokových sazeb hypotečních úvěrů,“ řekl Zadák.

Podle dat z projektu se nejrychleji prodávají reality v Praze a Ústeckém kraji, kde nemovitost najde kupce v průměru do tří měsíců. „U Ústeckého kraje je zajímavé, že patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností, ale i přes to je aktivita v realitním segmentu poměrně vysoká,“ uvedl Zadák. Naopak v průměru nejpomaleji najde kupce nemovitost v Karlovarském, Zlínském a Plzeňském kraji, kde realitním kancelářím trvá její prodej i více než půl roku.

Malé byty se zpravidla prodají rychleji, než ty vícepokojové. V celorepublikovém průměru se garsoniéra prodá za 86 dní, pětipokojový byt za 121. Jedinou výjimku tvoří byty šestipokojové, jejichž nabídka je omezená. Proto se prodávají obvykle už do dvou měsíců.

 

Poptávka po nemovitostech stále roste, mohou za to levné hypotéky Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Standard & Poor's zhoršila Řecku rating

    Byznys ·

    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes zhoršila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B minus. Sražení ratingu hlouběji do spek…

  2. Daimler v lednu prodal rekordní počet Mercedesů

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler v lednu zvýšil prodej luxusních osobních aut Mercedes-Benz o téměř 14 procent na rekordních 125 865 vozů. Daimler uvedl, že prodej…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.