Pompeo ve čtvrtek navštíví KLDR, čekají ho rozhovory o odzbrojení

Americký šéf diplomacie Mike Pompeo navštíví ve čtvrtek Severní Koreu. Čeká ho tam jednání s vůdcem Kim Čong-unem o pokračování jaderného odzbrojení KLDR. O již třetí návštěvě amerického ministra zahraničí v zemi, s jejímž lídrem hlava Spojených států Donald Trump pokouší vést dialog o jaderném odzbrojení, v pondělí informoval Bílý dům.

"Ministr Pompeo vyrazí do Severní Koreje 5. července ke schůzce se severokorejským vůdcem a jeho týmem, aby pokračoval v probíhající a důležité práci na denuklearizaci Korejského poloostrova," řekla novinářům Trumpova mluvčí Sarah Sandersová. V zemi by měl Pompeo pobývat do 7. července, v rámci téže cesty pak zavítá ještě do Tokia, kde se sejde s představiteli amerických spojenců, Japonska a Jižní Koreje.

Návštěva amerického ministra zahraničí v KLDR bude první od červnového summitu Trumpa a Kima v Singapuru, na kterém se severokorejský diktátor v dokumentu, jenž podepsal spolu s Trumpem, zavázal "usilovat o úplnou denuklearizaci Korejského poloostrova". Pompeo jednal s představiteli v Pchjongjangu před singapurským summitem dvakrát.

Po summitu řada expertů amerického prezidenta kritizovala kvůli tomu, že učinil příliš mnoho ústupků a že podepsaný dokument neobsahuje žádné podrobnosti, jak by měl Pchjongjang na cestě k jadernému odzbrojení postupovat.

Podle Sandersové činí USA pokroky v rozhovorech s KLDR právě co se týče podrobností okolo jaderného odzbrojení. Mluvčí uvedla, že v neděli se americká delegace vedená velvyslancem působícím na Filipínách setkala se skupinou severokorejských představitelů v demilitarizované zóně na hranici obou Korejí. Náplní jednání bylo uvedení zmíněné dohody do praxe.

Sandersová zároveň odmítla komentovat nedávnou zprávu televize CNN, podle níž satelitní snímky vypovídají o zlepšování infrastruktury v jaderném středisku KLDR používaném pro zbrojní účely, což by zpochybňovalo severokorejskou vůli vzdát se jaderných zbraní.

 

 

Zdroj: ČTK

Pompeo ve čtvrtek navštíví KLDR, čekají ho rozhovory o odzbrojení Foto: ČTK/AP/Paul Sancya: Mike Pompeo

reklama

Další články

 1. Výše zisku z filmových pobídek klesá

  Byznys ·

  Český filmový průmysl v oblasti reklamy a zakázkové tvorby ztrácí konkurenceschopnost, uvedla na tiskové konferenci v Karlových Varech Asociace producentů v audiovizi.…

 2. Tématu Krym se schůze Trumpa s Putinem vyhne

  Společnost ·

  Krymská anexe nebude na pořadu témat summitu prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ve všem ostatním je prý ale ruský vůd…

 3. Ostrava testuje nanotechnologie v distribuci vody

  Tech ·

  Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) testuje použití nanotechnologií při distribuci pitné vody. Ve vodojemu v Ostravě-Hošťálkovicích byl nastříkán nátěr na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.