Pomohla k síle mandátu Putina a volební účasti v Rusku i Velká Británie?

Britská obvinění vůči Moskvě kvůli útoku na Sergeje Skripala mobilizovala voliče do nedělních prezidentských voleb v Rusku. "Za to musíme říct Británii díky," citovaly listy The Times a Financial Times mluvčího kampaně prezidenta Vladimira Putina Andreje Kondrašova. Deník The Guardian i některá francouzská média pak spekulují o tom, co by mohl Putinův čtvrtý prezidentský mandát přinést.

Mohlo by vás zajímat

Zpravodajská společnost BBC napsala, že Putin nedělní volby "nemohl prohrát". "Byly to volby s osmi kandidáty, avšak od počátku s jedním jasným vítězem. (...) Účast byla jedinou opravdovou proměnnou," uvedla BBC.

Nakonec zřejmě přišlo k urnám 67,4 procenta voličů, což je podle Kondrašova o osm až deset procent více, než se čekalo. "Do velké míry je to díky Británii," řekl The Times. Londýn prý vyburcoval voliče svojí reakcí na útok nervovým jedem v Salisbury. "Kdykoli je Rusko nahodile a bez důkazů z něčeho obviněno, ruský národ se sjednotí kolem mocenského centra. A mocenským centrem je dnes jednoznačně Putin," dodal Kondrašov.

"Mentalita obléhané pevnosti je velmi užitečná pro toho, kdo je v úřadu. Posiluje teorii, že neexistuje žádná alternativa," řekla BBC politická analytička Jekatěrina Schulmanová. Přestože reportéři BBC mluvili i s lidmi, kteří by rádi viděli změnu, většina ruských voličů opravdu alternativu nepřipouští. "Z Ruska se stala velmi mocná země. Zvedáme se z kolen. Velmi se mi to líbí," řekla před volební místností v Moskvě Jelena Zacharovová.

Podle deníku The Guardian vychází ze svého třetího mandátu Putin silnější než kdy dříve, avšak jedním z největších úkolů pro něj nyní bude vytvoření "únikového plánu" a nalezení bezpečného způsobu předání moci. "Myslím, že pro něj bude snadnější prostě zůstat prezidentem nadosmrti," řekl novinář a politický komentátor Konstantin Gaaze působící na výzkumném ústavu Carnegie Moscow Center.

Osoba blízká Kremlu The Guardian pod podmínkou anonymity sdělila, že žádný Putinův nástupce momentálně na obzoru není. "Nikoho nepřipravují na to, aby jej nahradil. Takže všichni si myslí, že by to mohli být právě oni," uvedl zdroj.

I některá francouzská média se dívají dopředu a hledají možné priority pro dalších šest let Putinova prezidentování. Podle deníku Ouest France jimi budou na domácí scéně technologická revoluce a v zahraničí soupeření se Spojenými státy či posilování pozic v Arktidě. Agentura AFP pak jmenovala pět největších ekonomických výzev pro staronového prezidenta: zmenšující se pracovní síla, zastaralý důchodový systém, potřeba přilákat zahraniční investice, závislost ekonomiky na ropě a plynu a nízká efektivita hospodářství.

 

Zdroj: ČTK

Pomohla k síle mandátu Putina a volební účasti v Rusku i Velká Británie? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Ruské noviny oslavují Putinův triumf

    Společnost ·

    Vladimir Putin sice vyhrál nedělní prezidentské volby s více než 70 procenty hlasů, ale účast v hlasování nejspíše zůstala pod 70 procenty, po kterých toužil Kreml, up…

  2. V Rusku probíhají volby, hlasuje už i Moskva

    Společnost ·

    Do prezidentských voleb v Rusku se zapojila nejlidnatější centrální část země. V Moskvě se volební místnosti za silného mrazu otevřely v 8:00 místního času (6:00 SEČ).…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.