Pomůže vládní krize ODS? Musela by upravit tématiku a spojit ji se srozumitelným symbolem

Hodně se mluví o tom, že turbulentní situace v české vládě může v nadcházejících volbách nahrát opozičním stranám. Jednou z takových může být i pravicová ODS. Podle politologa Jana Kubáčka ale nedávno představený volební program strany obsahuje příliš velké množství návrhů, které se tak stávají nezapamatovatelnými a nesdělitelnými. 

Volební program ODS obsahuje 190 návrhů. Problém tedy podle Kubáčka je, že myšlenek je v něm „přehršle“. Byť obsahuje řadu konkrétních témat, které vycházejí z každodenního provozu rodin nebo malých živnostníků, tak je nabídka podle politologa příliš technokratická. „V momentě, kdy je něčeho příliš, tak se to ztrácí, nemá to pověstnou emoci a tím pádem to nepůsobí na voliče,“ dodal na rádiu Zet. Určitým řešením by tak mohlo být tématiku probrat, přizpůsobit ji více na střih jednotlivým skupinám voličů a zejména ji spojit s jednoznačným srozumitelným symbolem.

Kubáček na rádiu Zet uvedl, že je do určité míry překvapený tím, že ODS ve svém volebním programu začala s ekonomikou a daněmi. „Myslím si, že to není šťastné, protože konkurentům to hned nahrává,“ uvedl s tím, že mnohým voličům to připomene období vlády Petra Nečase, jehož sliby na toto téma přišly vniveč. Mnohem lepší by podle Kubáčka pro stranu bylo soustředit se na tématiku bezpečnosti, kvality života, vymahatelnosti práva a srozumitelných občanských práv běžného slušného člověka.

Občanské demokracii také podle Kubáčka chybí lídr, který by zastával funkci „tribuna“, který by měl to umění spojit politické téma s životem. „Pravda je, že Petr Fiala na sobě hodně zapracoval, ale v době Andreje Babiše mu stále ještě něco chybí,“ řekl. Existují tak dva scénáře, jak se tato situace může dále vyvíjet. Buď se Fiala tu pravou komunikaci a určitý styl prezentování politiky naučí, anebo se občanští demokraté zanedlouho poohlídnou po někom jiném.

ODS a jejich voliči

Začít s čistým stolem si žádá i určitou změnu voličů. Skalní stranická voličská základna z 90. let začíná pomalu stárnout a proto je podle Kubáčka pro ODS třeba se porozhlédnou po voličích ze střední věkové skupiny. Zatímco v 90. letech ODS oslovovala zejména městské intelektuály a lidi se svobodným povoláním, tak nyní strana ustoupila do regionů.

„Dnes se ukazuje, že se posouvají k malým firmám, živnostníkům, místním autoritám a osobnostem, částečně lékařům, těch ale také řadu poztráceli, a učitelům,“ řekl Kubáček. Jejich řady naopak opustilo úřednictvo, studenti, prvovoliči a důchodci, které spolklo hnutí ANO.

„Pověst se ztrácí velice snadno, ale velice pomalu a těžce se buduje opětovně. To si dnes občanští demokraté prožívají,“ dodal Kubášek závěrem.

 

 

Celý rozhovor s politologem Janem Kubáčkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Pomůže vládní krize ODS? Musela by upravit tématiku a spojit ji se srozumitelným symbolem Foto: Petr FIALA; Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. V Itálii skončil soud s kapitánem Costy Concordia

    Společnost ·

    Od ztroskotání výletní lodi Costa Concordia už uplynulo více než 5 let. Teprve nyní ale padl definitivní rozsudek nad jejím kapitánem Francescem Schettinem, kterému it…

  2. Koruna je nejsilnější od listopadu 2013

    Byznys ·

    Koruna dnes odpoledne posílila vůči euru na 26,47 Kč/EUR. Je tak nejsilnější od listopadu 2013, kdy Česká národní banka (ČNB) zahájila intervence proti posilování měny…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.