Polsko se stane členem asijské investiční banky AIIB

Polsko by mělo do konce roku podepsat smlouvu o členství ve vznikající Asijské bance pro investice do infrastruktury (AIIB). Země tak chce posílit své vazby na Asii a vytvořit nové příležitosti pro polské firmy, uvedla podle agentury Reuters polská vláda. Vznik AIIB navrhla v roce 2013 Čína. Instituce má sloužit k financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii.

Někteří projekt vnímají jako možného konkurenta Světové banky a Asijské rozvojové banky. Z velkých zemí se projektu odmítly účastnit Spojené státy a Japonsko. Skoro všichni významní spojenci USA - Austrálie, Británie, Filipíny, Itálie, Jižní Korea a Německo - se do něj však zapojili, napsala agentura Reuters.

Písemnou žádost o členství v AIIB odeslalo Polsko na začátku dubna. Příslušná smlouva by měla být podepsána do konce letošního roku a ratifikována do konce roku příštího, uvedla polská vláda v prohlášení.

AIIB má schválené základní jmění 100 miliard dolarů (2,4 bilionu Kč). Očekává se, že asijské státy v čele s Čínou v ní budou mít dohromady podíl až 75 procent. Evropské a další země budou vlastnit zbylou část. Prezidentem banky byl jmenován bývalý náměstek čínského ministra financí Ťin Li-čchün.

 

Zdroj: ČTK

 

Polsko se stane členem asijské investiční banky AIIB Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. EPH jedná s Italy o koupi Slovenských elektráren

    Byznys ·

    Italská energetická společnosti Enel a česká skupina Energetický a průmyslový holdingu (EPH) zahájily jednání ohledně prodeje většinového podílu ve Slovenských elektrá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.