Polsko rozšíří kvůli Rusku armádu o 53 tisíc dobrovolníků

Polsko v pondělí oznámilo, že rozšíří svoji armádu o 53 tisíc nových dobrovolníků. S rozšířením ozbrojených sil počítá do roku 2019. Polsko k tomuto kroku podle internetového magazínu Business Insider donutila hrozba agrese ze strany sousedního Ruska. Nové obranné opatření vyjde Polsko v průběhu následujících tří let na 800 milionů eur. 

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz na tiskové konferenci podle Business Insideru uvedl, že nové jednotky jsou nejlevnějším způsobem, jak ochránit zemi před rozpínavostí Ruska. „Jde také o nejlepší reakci na nebezpečí hybridní války, jako je ta, kterou následovala ruská agrese na Ukrajině,“ řekl Macierewicz s odkazem na připojení Krymského poloostrova k Rusku. K tomu přitom došlo v roce 2014.

Odborníci a oficiální zdroje uvádějí, že hybridní válka je taktika Ruska, které používá ve svůj prospěch klamavé informace. Nejde tak o formální vyhlášení války.

Dobrovolníci, kteří se přihlásí k ukrajinské armádě, absolvují vojenský výcvik. Své dovednosti pak muži budou procvičovat v pravidelných intervalech. První tři jednotky budou nasazeny na východě Polska. Jde o oblast, která čelí nejvíce tlaku ze strany Ruska. Podle plánů by každé z šestnácti vojvodství Polska mělo mít okolo 3 tisíce až 5 tisíc dobrovolníků.

Letos v létě vedoucí představitelé Severoatlantické aliance (NATO) schválili plány poslat do Polska a tří pobaltských států své jednotky, aby tak uklidnili státy a ukázali jim, že je neponechají v případě ruské agrese na holičkách.

USA rovněž uvedly, že začátkem roku 2017 nasadí na území východní Evropy kolem 4200 vojáků.

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Polsko rozšíří kvůli Rusku armádu o 53 tisíc dobrovolníků Foto: Janusz Pienkowski / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav

    Společnost ·

    Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav, který vyhlásila po loňských teroristických útocích v Paříži. BBC to řekl francouzský premiér Manuel Valls, podle kterého jsou …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.