Polsko nabízí ústupky Velké Británii v migraci výměnou za posílení NATO. Má totiž obavy z Ruska

Polsko může projevit vstřícnost ke kompromisu vůči britským požadavkům na omezení práv migrantů v rámci Evropské unie, pokud Londýn pomůže zvýšit přítomnost NATO ve střední Evropě. V rozhovoru pro agenturu Reuters to dnes řekl polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. O obou problémech se prý diskutuje „v tandemu“.

Polsko se dosud řadilo k nejtvrdším kritikům návrhů britského premiéra Davida Camerona na zkrácení sociálních podpor a benefitů pro přistěhovalce do Spojeného království, kde dnes žijí a pracují statisíce Poláků. Cameronovy návrhy jsou součástí balíku požadovaných změn v celkovém uspořádání Evropské unie. O pokračování britského členství v EU má rozhodnout referendum, které se má konat do konce příštího roku. Sám premiér ale doufá, že se uskuteční ještě letos.

Na dotaz, zda může Velká Británie Polsku poskytnout protislužbu za zmírnění odporu vůči Cameronovým návrhům na zkrácení práv přistěhovalců, odpověděl polský ministr zahraničí kladně: „Samozřejmě. Británie může leccos Polsku nabídnout ve sféře mezinárodní bezpečnosti.“

„Stále se považujeme za druhořadé členy NATO, protože ve střední Evropě nejsou, kromě rotujících jednotek, žádné významné spojenecké síly nebo obranná zařízení, což umožňuje Rusům hrát v tomto regionu svou hru,“ řekl Waszczykowski.

Agentura Reuters k tomu poznamenává, že už předloni ministr zahraničí v dřívější polské vládě požadoval, aby Severoatlantická aliance v Polsku rozmístila dvě brigády o síle 3 000 až 5 000 mužů v reakci na ruskou intervenci na Ukrajině. Rusko by takový krok nepochybně považovalo za nepřátelský akt, váhavě se k takovému kroku staví i NATO.

„Velká Británie může podpořit naše očekávání ohledně spojenecké vojenské přítomnosti na polském území,“ řekl dnes polský ministr zahraničí.

Nepříjemný dopad na Poláky žijící ve Velké Británii, pramenící z omezení sociálních práv imigrantů, by Polsko kompenzovalo měsíčními dávkami pro rodiny s dětmi, které by mohly některé Poláky odradit od emigrace, řekl Waszczykowski.

Varšava podle něj dál nesouhlasí s omezováním sociálních výhod na základě národnosti a původu. „Víme ale, že britský systém sociálního zabezpečení je velmi propracovaný a nemusí to unést. Proto se to snažíme řešit zvýšením našich dávek a navýšením platů v Polsku,“ dodal.

Varšava bude v červenci hostit summit NATO, jehož přípravou se příští měsíc budou zabývat ministři obrany členských států. Nová polská vláda premiérky Beaty Szydlové bude mít zájem na tom, aby vrcholná schůzka aliance skončila diplomatickým úspěchem pro Polsko, píše agentura Reuters.

Pokud jde o osud polských migrantů, bylo by pro Polsko obtížné přijmout jakoukoli formu diskriminace, „pokud nám Velká Británie během varšavského summitu skutečně účinně nepomůže s našimi obrannými zájmy,“ řekl Waszczykowski.

 

Zdroj: ČTK

Polsko nabízí ústupky Velké Británii v migraci výměnou za posílení NATO. Má totiž obavy z Ruska Foto: Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski - foto: ČTK/DPA/Wiktor Dabkowski

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.