Polsko kvůli ruským sankcím přišlo o pozici největšího světového vývozce jablek

Vývoz jablek z Polska za poslední sezonu od loňské sklizně kvůli ruskému embargu klesl o 18 procent. Země tak ztratila pozici největšího světového vývozce tohoto ovoce a předstihly ji Spojené státy a Itálie. Napsal to list Rzeczpospolita s odvoláním na polské i zahraniční statistické údaje.

Polsko se stalo největším světovým vývozcem jablek v sezoně 2012/2013. Loni v srpnu však Rusko zakázalo dovoz některých druhů ovoce a zeleniny z Polska ještě dříve, než zavedlo embargo na dovoz řady potravin z EU odvetou za protiruské sankce.

Experti poukazují na to, že získat zpět ztracenou pozici nebude pro Polsko snadné. „Vývoz našich jablek mimo Společenství nezávislých států a EU roste, nové trhy však prozatím nebudou schopny vyrovnat ztrátu ruského trhu,“ řekla listu Božena Nosecká z polského Institutu pro ekonomiku zemědělství a potravinářství.

Produkce jablek v Polsku loni vzrostla o čtyři procenta na 3,2 milionu tun. Země si tak zachovala pozici největšího pěstitele jablek v EU před Itálií, kde se vypěstovalo asi 2,5 milionu tun tohoto ovoce. Polsko je třetím největším producentem jablek na světě za Čínou a Spojenými státy.

 

Zdroj: ČTK

Polsko kvůli ruským sankcím přišlo o pozici největšího světového vývozce jablek Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.