Polsko kvůli omezení dodávek ruského plynu pozastavilo tok plynu na Ukrajinu

Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom začal omezovat dodávky zemního plynu do Polska, a proto Varšava pozastavila obrácené dodávky plynu na Ukrajinu. Nepatrný pokles dodávek plynu zaznamenala i německá společnost E.ON. Gazprom ale zprávu o omezování dodávek popřel. 

Polský plynárenský monopol PGNiG dnes uvedl, že od pondělka dostává z Ruska zřetelně nižší objemy plynu. V pondělí obdržel o 20 procent méně plynu, než má ve smlouvě, v úterý to bylo o 24 procent méně.

„Rusko začalo omezovat dodávky plynu do Polska, aby narušilo obrácený tok z Polska k nám. Ve 14:00 (kyjevského času; 13:00 SELČ) Polsko zastavilo reverzní dodávky na Ukrajinu v objemu čtyř milionů krychlových metrů (denně),“ řekl ředitel ukrajinského přepravce plynu Ukrtransgaz Ihor Prokopiv podle ruské tiskové agentury RIA. Dodal, že dodávky z Polska by mohly být obnoveny do dvou dní a že obrácené toky plynu ze Slovenska ohroženy nejsou.

Gazprom ale oznámil, že Polsko dostává stejné množství plynu jako v minulých dnech, konkrétně 23 milionů kubíků denně. Ruský plyn proudí do všech míst určení „v závislosti na zdrojích dostupných pro vývoz a pro doplňování zásobníků v Ruské federaci“, sdělil Gazprom.

Rusko přerušilo vývoz plynu na Ukrajinu v polovině června a oznámilo, že dodávky obnoví, až Kyjev zaplatí miliardy dolarů, které dluží za předchozí dodávky. Kyjev tvrdí, že částka, kterou Moskva za plyn požaduje, je nespravedlivá a politicky motivovaná a odmítá ji zaplatit.

Ukrajina od tohoto měsíce začala dovážet plyn ze Slovenska a menší objemy dováží i z Polska a Maďarska. Dodávky z Maďarska ale minulý měsíc prudce klesly a podle Prokopiva za tím stojí rovněž Rusko. Obráceným tokem plynu ze Slovenska by mohla Ukrajina pokrývat až 20 procent své spotřeby, uvedl ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan dnes uvedl, že Ukrajina plánuje do listopadu zvýšit zásoby plynu ve svých podzemních zásobnících na 17,5 miliardy metrů krychlových z nynější úrovně 16 miliard kubíků. Další plyn by přitom Ukrajina měla získat hlavně ze Slovenska, řekl Prodan.

Ukrajina ročně spotřebuje zhruba 50 miliard metrů krychlových plynu. Země vytěží asi 20 miliard metrů krychlových, zbytek musí dovézt, převážně z Ruska.

Provozovatel slovenského plynovodu Eustream ráno v pravidelné denní zprávě uvedl, že dodávky ruského plynu na Slovensko přes Ukrajinu fungují normálně. Slovenský plynárenský podnik SPP zaznamenal v dodávkách z Ruska drobný pokles, ten byl ale v rámci běžného kolísání, sdělilo Reuters slovenské ministerstvo průmyslu.

Nepatrný pokles dodávek zjistila i německá energetická společnost E.ON, zatímco dodávky do Rakouska jsou podle tamní skupiny OMV na normální úrovni.

Zdroj: ČTK

Polsko kvůli omezení dodávek ruského plynu pozastavilo tok plynu na Ukrajinu Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. V Rusku sílí protesty kvůli nevyplácení mezd

    Společnost ·

    V Rusku nabírají na obrátkách protesty vyvolané hospodářskými nepořádky, především nevyplácením mezd. Ve svém nejnovějším čísle na to upozornil ruský časopis Ogoňok. Z…

  2. Ukrajina od separatistů převzala 1200 zajatců

    Společnost ·

    Ukrajina převzala během nynějšího příměří od proruských vzbouřenců přes 1200 válečných zajatců. Při návštěvě přístavního města Mariupol to dnes prohlásil ukrajinský pr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.