Polsko jedná s čínskými investory o prodeji podílu ve svých aeroliniích LOT

Polsko jedná s investory z Číny o prodeji podílu ve státní letecké firmě LOT. Včera o tom informoval polský vicepremiér a ministr rozvoje Mateusz Morawiecki. LOT se řadí mezi vůbec nejstarší aerolinky na světě. V posledních letech však čelit problémům spojeným s konkurencí ze strany nízkonákladových přepravců a větších rivalů. V roce 2012 byla firma LOT zachráněna před bankrotem díky státní pomoci, která přesáhla půl miliardy zlotých (více než tři miliardy korun).

„LOT je národní přepravce, kterého se snažíme zachránit bez ohledu na náklady. Je hluboce zadlužený,“ řekl Morawiecki polské tiskové agentuře PAP. Dodal, že Polsko by se bez národního leteckého přepravce stalo okrajovější zemí.

„Předchozí vláda již firmě LOT poskytla veřejnou podporu. My nemůžeme poskytnout další a hledáme investora,“ uvedl vicepremiér. Polský tisk včera informoval, že o 49procentní podíl v LOT má zájem čínská letecká společnost Air China, jejíž delegace by prý v příštích dnech měla dorazit do Varšavy. Mluvčí LOT nicméně uvedl, že neví o žádných plánech na kapitálové propojení s Air China.

Polská euroskeptická vláda se od loňského nástupu k moci snaží o navázání užších vztahů s Čínou. Během červnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Varšavě obě země slíbily prohloubení vzájemné spolupráce, napsala agentura Reuters.

V loňském roce koupila čínská investiční společnost CEFC podíl v českém leteckém dopravci Travel Service, který je spolumajitelem Českých aerolinií.

 

Zdroj: ČTK

 

 

Zdroj: ČTK

Polsko jedná s čínskými investory o prodeji podílu ve svých aeroliniích LOT Foto: Przemyslaw Szablowski / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.