Polsko dokončuje terminál pro příjem zkapalněného plynu, snaží se zbavit závislosti na Rusku

Polsko v přístavu Svinoústí dokončuje terminál pro příjem zkapalněného zemního plynu (LNG). O investici za 22 miliard korun rozhodla polská vláda v roce 2006, kdy v důsledku zastavení dodávek ruského plynu na Ukrajinu prodělalo Polsko plynovou krizi. Hlavní motivací k výstavbě terminálu pro LNG byla podle redaktorky zpravodajského portálu EurActiv.cz Adély Denkové spíše energetická bezpečnost a diverzifikace, než ekonomická výhodnost. Polsko proto nyní řeší, kdo bude provoz terminálu platit.

O tom, že by se nemuselo jednat o ekonomicky výhodný projekt, podle Denkové polská vláda věděla už při jeho schvalování v roce 2006. „V tehdejším tisku můžeme najít prohlášení některých politiků ve stylu, že se za bezpečnost platí. Takže se určitě počítalo s tím, že to nebude zadarmo. Debatovalo se také o tom, jak to bude vycházet ekonomicky. Vznikla analýza, který vypočítala, že investice by se měla začít vyplácet přibližně po 19 letech fungování,“ řekla Denková na rádiu Zet.

Už v září vedení polské státní plynárenské společnosti PGNiG přišlo s návrhem, aby se náklady na chod terminálu rozdělily mezi polské spotřebitele. Socializaci nákladů ale musí podle Denkové schválit kromě polského regulátora i Evropská komise. I tak by to ale pro Poláky nemuselo znamenat zdražení dodávek plynu. Naopak by mohla i klesnout. „Poté, co byl zprovozněn LNG terminál v litevské Klaipėdě, snížil Gazprom Litvě cenu dodávek plynu o 20 procent. Jakmile se tedy východoevropským zemím otevře cesta k diverzifikaci dodávek, Rusko se jim snaží nabízet příznivější podmínky,“ uvedla Denková.

 

Celý rozhovor s redaktorkou zpravodajského portálu EurActiv.cz Adélou Denkovou o novém polském terminálu pro příjem zkapalněného zemního plynu si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Polsko dokončuje terminál pro příjem zkapalněného plynu, snaží se zbavit závislosti na Rusku Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.