reklama

Polské PiS výrazně klesají preference

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) by v současnosti získala hlas od 28 % voličů. Oproti minulému měsíci představuje pokles o 12 procentních bodů. Informace vycházejí z nejnovějšího průzkumu pro televizi TVN provedeným ústavem Kantar Millward Brown. Agentura Reuters připomněla, že novému průzkumu předcházely rozsáhlé protesty kvůli pokusu zpřísnit zákony o potratech či diplomatická roztržka s Izraelem a Spojenými státy v důsledku zákona o holokaustu.

Mohlo by vás zajímat

V šetření prováděném v pondělí a v úterý a zveřejněném ve středu skončila za PiS jen se šestiprocentním odstupem hlavní opoziční strana Občanská platforma (PO), která si tak oproti únoru polepšila o šest procentních bodů. Třetí bylo stejně jako v minulých průzkumech protestní hnutí Kukiz 15, které má nyní desetiprocentní podporu. Výrazně si polepšil Svaz demokratické levice (SLD), který poskočil ze tří na devět procent.

„Je to efekt kapky, kvůli níž přeteče pohár,“ řekl Reuters manažer Kantar Millward Brown pro styk s veřejností Kuba Antoszewski. „Spousta věcí se nakupila a vyplouvá na povrch. Tohle je významný signál,“ dodal. Za možné příčiny pádu preferencí PiS označil mimo jiné protesty kvůli interrupcím či spor s Izraelem ohledně kontroverzního zákona, který kriminalizuje připisování odpovědnosti za zločiny holokaustu Polákům.

Obraz PiS podle Reuters v březnu utrpěl také tím, že bývalá premiérka Beata Szydlová nevyhověla žádostem, aby vrátila finanční prémie, které se rozhodla vyplatit sobě a svým ministrům. Ve většině případů šlo o částky převyšující desetinásobek průměrného platu. Expremiérka ale odměny hájila s tím, že její vláda si peníze tvrdou prací zasloužila.

Lídr PiS Jaroslaw Kaczynski výsledek nového průzkumu příliš komentovat nechtěl. „Výsledky průzkumů bereme s respektem a pokorou, ale víme, jak jsou vytvářeny, takže jsme plni optimismu,“ řekl novinářům bez dalšího vysvětlení.

Polsko letos čekají komunální volby, ty parlamentní jsou plánované až na konec příštího roku.

 

 

Zdroj: ČTK

Polské PiS výrazně klesají preference Foto: praszkiewicz / Shutterstock.com: Jaroslaw Kaczynski

reklama

Další články

  1. ČSSD a ANO stále rozděluje otázka daní

    Společnost ·

    Mezi ČSSD a ANO panují i nadále rozpory o daňové politice a proplácení prvních dnů nemocenské. Podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka rozpory nejsou ničím neřešite…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.