Polská vláda zavede účtenkovou loterii

Polská vláda chystá loterii s účtenkami z obchodů a různých provozoven. Chce tak Polákům připomenout, že požadováním paragonů pomáhají bojovat proti šedé ekonomice. Lidé, kteří se loterie zúčastní, budou zřejmě od podzimu soutěžit o auta, notebooky nebo tablety, napsal dnes list Gazeta Wyborcza.

"Jde o podporu poctivé konkurence. Ten, kdo nijak neregistruje příjmy, má vyšší zisky. Může nabízet nižší ceny, a tak má výhodu oproti poctivým podnikatelům," připomíná náměstkyně polského ministra financí Izabela Leszczynová, proč mají zákazníci při placení žádat účtenky.

Každý dospělý člověk, který si vezme účtenku za nákup ve výši nejméně 10 zlotých, ji bude moci po začátku loterie zaregistrovat na zvláštní internetové stránce. Jednou za měsíc se bude konat slosování o ceny v hodnotě 100 tisíc zlotých. Počet účtenek, které bude moci každý zaregistrovat, nebude nijak omezený.

Polské ministerstvo financí se rozhodlo tímto způsobem upozornit na důležitost vyžadování účtenek poté, co se v průzkumu loni na podzim ukázalo, že polovina dotázaných nevěděla, že vystavovávání účetních dokladů má vliv na příjmy do státní pokladny. Třetina respondentů tvrdila, že to nemá vliv žádný, uvádí Gazeta Wyborcza.

Deník připomíná, že Polsko pro letošek počítá s výběrem 136 miliard zlotých (896,5 miliardy korun) na dani z přidané hodnoty. Experti odhadují, že kvůli různým podvodům, včetně neregistrování transakcí, stát přichází o 42 miliard zlotých ročně.

Účtenková loterie funguje od podzimu 2013 na Slovensku. Zájem o ni sice opadá, tamní ministerstvo financí ji však zatím rušit neplánuje. Zavedení takové loterie zvažovala i česká vláda.

 

Zdroj: ČTK

Polská vláda zavede účtenkovou loterii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.