Polská Právo a spravedlnost v rozkladu? Kdepak, kraluje volebním průzkumům

Kdyby se volby v Polsku konaly už nyní, vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) by získala více hlasů, než všechny ostatní strany dohromady. Vyplývá to z průzkumu střediska CBOS, o kterém informoval list Dziennik. Nový parlament budou Poláci volit příští rok.

Kdyby se však volby konaly už počátkem června, PiS by získala 43 procent hlasů. Hlavní opoziční strana, Občanská platforma, by dostala 17 procent, protisystémové hnutí Kukiz'15 - osm procent a další opoziční strana Moderní by se s pěti procenty jen těsně přehoupla přes hranici zvolitelnosti do parlamentu.

Ostatní strany by volební práh nepřekonaly, včetně postkomunistické levice, rolnické Polské lidové strany či krajně pravicového uskupení Janusze Korwin-Mikkeho.

Podpora pro PiS oproti květnovému průzkumu stoupla o tři procentní body. Plných 14 procent dotázaných, který byli odhodláni jít k urnám, se ale ještě nerozhodlo, pro koho budou hlasovat.

PiS čelí kritice opozice a Bruselu zejména za soudní reformu, hrozící podle oponentů tím, že vláda získá kontrolu nad soudy. PiS tvrdí, že účelem je zefektivnit práci soudů, aby se lidé mohli dovolat spravedlnosti, a zbavit justici soudců z komunistické éry. Přízeň voličů si ale strana získává především sociální politikou, například štědrými přídavky na děti.

 

Zdroj: ČTK

Polská Právo a spravedlnost v rozkladu? Kdepak, kraluje volebním průzkumům Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. MMF se obává dopadů Trumpovy obchodní politiky

    Byznys ·

    Mezinárodní měnový fond (MMF) ve čtvrtek varoval před obchodní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ta by totiž mohla podkopat světový obchodní systém a poš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.