Polská premiérka bude v europarlamentu vysvětlovat legislativní změny

Polská premiérka Beata Szydlová dnes ve Štrasburku předstoupí před poslance Evropského parlamentu, aby jim vysvětlila změny zákonů, které v zemi provádí nová vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Úpravy norem týkajících se především ústavního soudu a veřejnoprávních médií zneklidňují nejen polskou opozici, ale i Evropskou komisi. Polsku v krajním případě hrozí pozastavení hlasovacích práv v Evropské unii.

Debata Szydlové s europoslanci je naplánována na pozdní odpoledne. Ještě předtím se polská premiérka setká s předsedou europarlamentu Martinem Schulzem a chce se také sejít s polskými europoslanci.

Před cestou do Štrasburku Szydlová řekla, že nevěří tomu, že se Evropská unie nakonec rozhodne kvůli úpravám polských zákonů uvalit na zemi sankce. Rovněž řekla, že nynější změny si přejí polští voliči.

Evropská komise minulý týden spustila kvůli vývoji v Polsku formální proceduru sledování stavu právního státu v zemi. Proces teoreticky může vyvrcholit rozhodnutím členských zemí EU pozastavit Polsku hlasovací práva v unii.

 

Zdroj: ČTK

Polská premiérka bude v europarlamentu vysvětlovat legislativní změny Foto: Beata SZYDLOVÁ; Zdroj: ČTK/AP/Alik Keplicz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.