Polský premiér kvůli aféře s odposlechy požádal parlament o hlasování o důvěře

Polský premiér Donald Tusk dnes v souvislosti s aférou kolem odposlechů požádal zákonodárný sbor o co nejrychlejší hlasování o důvěře. Menší koaliční partner Tuskovy Občanské platformy (PO) - Polská lidová strana (PSL) - již dal najevo, že jeho poslanci vládu podpoří.

„Své prohlášení končím předáním návrhu předsedovi parlamentu, aby co nejdříve zorganizoval hlasování o důvěře. Bez tohoto mandátu nebudu efektivní, vláda nebude moci objasnit odposlechovou aféru efektivním způsobem ani bezpečně hájit zájmy státu,“ citovaly agentury z vyjádření předseda vlády v parlamentu.

Tusk zároveň poukázal na to, že hlasování musí být provedeno co nejrychleji, ještě před páteční vrcholnou schůzkou Evropské unie. „Musím mít (na summitu) jistotu, že vláda má většinu a mandát k pokračování v práci,“ prohlásil.

Hlasy poslanců PO a PSL by měly stačit k vyslovení důvěry Tuskovu kabinetu. Polská lidová strana už potvrdila, že vládu podpoří. Její šéf v úterý sdělil, že strana bude usilovat o vypsání nových voleb, pokud se vládě nepodaří skandál uspokojivě objasnit do konce letních prázdnin.

Skandál vypukl před více než týdnem, když časopis Wprost začal zveřejňovat přepisy tajně pořízených nahrávek rozhovorů s kompromitujícími vyjádřeními současných i bývalých členů vlády a jiných vysokých činitelů. V důsledku toho v zemi vypukla politická krize.

Zdroj: ČTK

Polský premiér kvůli aféře s odposlechy požádal parlament o hlasování o důvěře Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

    Společnost ·

    Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.