Polské firmy mají strach, že Macronovo úsilí připraví o práci v EU

Polské firmy mají strach z toho, že desetitisíce jejich zaměstnanců mohou přijít o práci ve státech Evropské unie. Důvodem obav je pak snaha francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o vyrovnání mezd. Francouzská hlava státu v srpnu plánuje o tématu jednat s politiky Česka a dalších zemí východního křídla Evropské unie. Na Varšavu pak podle polských médií zapomene. Někteří Poláci za tím vidí jeho snahu izolovat ve vyjednávání jejich zemi, z které přichází vůbec největší množství zahraničních pracovníků v rámci EU.

„Macron propustí tisíce Poláků. Vláda Beaty Szydlové je bezradná,“ zní pondělní titulek liberálního deníku Gazeta Wyborcza, podle něhož se francouzský prezident pokouší při chystaných jednáních o změně evropské směrnice o vysílání pracovníků obejít Varšavu.

Za deset dní se totiž chystá v Rakousku o své snaze srovnat mzdová i další pravidla pro cizince vysílané firmami do zemí EU jednat s rakouským kancléřem a premiéry Česka a Slovenska. Během „přesvědčovacího kolečka“ navštíví rovněž Rumunsko a Bulharsko, zcela však pomine Polsko, jehož téměř půl milionu pracovníků vysílaných do ciziny je v rámci východu EU jasně nejvíce.

Macron se v rámci boje za snížení francouzské nezaměstnanosti postavil do čela snahy západoevropských zemí o vymýcení údajného sociálního dumpingu, kdy firmy z postkomunistických států profitují z nižší ceny práce svých zaměstnanců. „Naše konkurenční převaha je znát především při práci v odvětvích, v nichž nechtějí pracovat Francouzi,“ popsal deníku další z výhod polských zaměstnanců expert na záležitosti EU z krakovské univerzity Marek Benio.

Francouzský prezident však nyní chce prosadit, aby firmy zaměstnávající zahraniční pracovníky musely platit mzdy a další náhrady, které jsou obvyklé v zemích, kde cizinci vykonávají svou práci. Polské společnosti hovoří o tom, že by je tato změna připravila o značnou část konkurenční výhody.

Macron usiluje rovněž o to, aby cizí firmy musely respektovat veškerá pravidla spojená s pracovním právem té které země, což by přineslo výrazné navýšení administrativní zátěže.

Podle některých odhadů by v případě schválení nové směrnice mohla být přímo ohrožena téměř tři procenta veškerých polských pracovních míst.

Debata o změně zmíněné směrnice se na půdě EU vede již několik let, Macron však po svém letošním volebním vítězství vystoupil s francouzskými požadavky velmi energicky a na adresu východoevropských zemí se vyjádřil kriticky.

Česko se stejně jako další země visegrádské skupiny staví proti zmíněným úpravám. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek minulý týden západoevropským zemím vyčetl, že jim na jednu stranu vadí, že pracovníci z východu dostávají méně peněz, ale na druhou stranu netlačí na zaměstnavatele, kteří pocházejí z jejich zemí, aby na východě přidávali. „Proč tedy ve svých firmách v ČR vyplácejí nízké mzdy zaměstnancům?“ řekl Zaorálek.

Ministři práce zemí EU mají o návrzích změn pracovní směrnice jednat 23. října v Lucembursku.

 

 

Zdroj: ČTK

Polské firmy mají strach, že Macronovo úsilí připraví o práci v EU Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Francouzský prezident Emmanuel Macron

reklama

Další články

  1. Trumpova nechtěná služba Nicolási Madurovi

    Společnost ·

    Po měsících útoků na neoblíbeného venezuelského prezidenta Nicoláse Madura se dnes ostatní země Latinské Ameriky za Venezuelu rázně postavily. Učinily tak ale na zname…

  2. V Česku se lidé hlásí nejvíce k pravici

    Společnost ·

    Více než třetina českých občanů se hlásí k pravé části politického spektra. Naopak sympatie se stranami nalevo od středu vyjadřuje necelých 27 procent lidí. Vyplývá to…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.