Polovina domácností letos hospodařila s vyrovnaným rozpočtem

Téměř polovina českých domácností měla v uplynulých 12 měsících vyrovnaný rozpočet, jejich členové tak zhruba stejně spořili jako utráceli. Skoro třetina domácností více utrácela, u necelé čtvrtiny příjmy převyšovaly výdaje. Vyplývá to z průzkumu, který v září uskutečnila agentura TNS AISA.

Tři procenta dotázaných se přiznávají k občasnému nerozvážnému utrácení, naopak 42 procent domácností kupuje jen nejnutnější věci. Letošní Vánoce plánují dvě třetiny Čechů financovat z dostupných zdrojů na běžném účtu nebo v hotovosti. Asi třetina jich na vánoční nákupy šetří a jen jedno procento už dopředu ví, že se kvůli letošním Vánocům zadluží.

,,To, že se české domácnosti snaží o vyrovnaný rodinný rozpočet, je pozitivní. S rostoucí finanční gramotností se stále více Čechů zamýšlí nad svou situací a snaží se s penězi hospodařit tak, aby se nedostali do zbytečného ohrožení nebo nezvladatelného dluhového zatížení," uvedl ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR Libor Vaníček.

Data podle něj ukazují na to, že nejspořivější jsou vysokoškoláci, což je však dáno tím, že mají vyšší příjmy a že si tedy mohou dovolit spořit více než ostatní. Na druhou stranu domácnosti se zastoupením osob s nižším vzděláním se chovají finančně zodpovědně v tom ohledu, že zbytečně neutrácejí a deklarují nákup jen nejnutnějších potřeb.

Více než polovina Čechů v průzkumu uvedla, že se snaží zbytečně neutrácet, nicméně si občas udělají radost nějakým nákupem. Jen tři procenta přiznala sklony k občasnému bezhlavému utrácení.

,,Pocit, že si můžeme dopřát něco víc, než jen to nejnutnější k pokrytí základních potřeb, je důležitý a bytostný pro hodně lidí. Koupě předmětů nebo prožitků, jež jsou nám příjemné a vlastní, zvyšuje pocit našeho osobního štěstí," upozornil psycholog Tomáš Morávek. ,,Je ale důležité udržet tu správnou hranici a nenechat se penězi a touhou něco vlastnit za každou cenu ovládnout natolik, že se z občasného nákupu pro radost stane posedlost konzumem s ochotou zadlužit se kvůli zbytným věcem."

Zdroj: ČTK

Polovina domácností letos hospodařila s vyrovnaným rozpočtem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.