Politické El Clásico vrcholí

Nového premiéra si zvolily během minulého týdne obě strany politického konfliktu ve Španělsku. Španělští poslanci poprvé v historii vyslovili nedůvěru vládě a lidoveckého Mariana Rajoye zatíženého korupční kauzou tak střída socialista Pedro Sánchez. V Katalánsku je situace poněkud jiná, většina kabinetu dnes už bývalého premiéra Carlese Puigdemonta, který inicioval referendum o odtržení od Španělska, je buď ve vazbě, nebo na útěku před španělskou justicí. Ani nová vláda premiéra Quima Torry se ale netají myšlenkami na katalánskou samostatnost.

Stejně jako v nejznámějším fotbalovém derby planety El Clásicu i na politické scéně Španělska sledujeme v posledních měsících boj mezi Madridem a Barcelonou. Vše začalo říjnovým referendem o nezávislosti Katalánska, které španělský ústavní soud prohlásil za neústavní. I přes policejní zásahy se referendum nakonec konalo a 27. října schválil katalánský parlament rezoluci o nezávislosti.

Reakcí Madridu bylo omezení autonomie Katalánska jako samosprávného celku, odvolání katalánské vlády, sesazení šéfa katalánské policie a několika dalších činitelů. Následně byly vyvolány předčasné volby a španělský státní zástupce vznesl obvinění na 14 bývalých zástupců Katalánska.

Nový premiér Torra už se nechal několikrát slyšet, že bude pokračovat v úsilí svého předchůdce, jeho prvotním zájmem je ale dostat katalánské politiky z vězení. S novou vládou zároveň končí přímá správa Madridu nad severošpanělským regionem, která začala v říjnu loňského roku.

Otázkou je, jak bude probíhat jednání mezi Torrovým kabinetem a premiérem Sánchezem. Jeho ve volbě premiéra podpořily i dvě největší strany toužící po nezávislosti, Puigdemontova PDeCat a Katalánská republikánská levice a dá se očekávat, že budou chtít něco na oplátku. Sánchez ve svém projevu před parlamentem slíbil dialog s novou katalánskou vládou, musí ale probíhat v duchu ústavy, ve které se píše o „nerozlučné jednotě Španělska“.

Sánchez čelí nezáviděníhodné situaci, pokud by totiž přistoupil na případnou změnu autonomního statusu Katalánska, což je nejvíce skloňovaný výsledek jednání obou stran, mohl by se setkat se značným odporem ze strany zbytku Španělska. V posledních průzkumech totiž stále více rostou preference agresivně prounijní strany Ciudadanos, která tvrdě odmítá katalánský nacionalismus. Vzhledem k neklidné politické situaci a říjnovým brutálním policejním zásahům, které španělské vládě uškodily nejen v očích obyvatel Pyrenejského poloostrova, bude muset Pedro Sánchez jednat nanejvýš opatrně.

Zdroj: Guardian, Youradio News

 

Politické El Clásico vrcholí Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Bílý dům chystá schůzku s Putinem

    Společnost ·

    Bílý dům se zabývá přípravou schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvolání…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.