Politici budou mít poslední šanci oslovit voliče, duel na Nově ale ještě projedná soud

Lídři politických stran s největším potenciálem podle průzkumu budou mít poslední příležitost přesvědčit nerozhodnuté voliče. Stane se tak vpředvečer prvního volebního dne na televizních obrazovkách. Desítka lídrů vystoupí v debatě České televize, jež odstartuje v 21:30. Předcházet jí bude duel Andreje Babiše (ANO) a Lubomíra Zaorálka (ČSSD) na Nově. Na pořad soukromé televize se dopoledne zaměří pražský městský soud. Piráti mají v úmyslu žalobou duelu zabránit, stanice by podle jejich slov měla dát prostor i zástupcům dalších stran.

Možnost debatovat v České televizi dostali představitelé stran, které mají největší volební potenciál, tedy ANO, ČSSD, ODS, KSČM, TOP 09, SPD, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a Zelených. Aby se jí mohli zúčastnit Babiš Zaorálek, které si na 19:55 pozvala Nova, ji veřejnoprávní televize posunula na 21:30. Analytici letos často podtrhují důležitost závěrečných debat vzhledem k vysokému počtu dosud nerozhodnutých voličů.

Správní soud žalobu Pirátů projedná přednostně a veřejně. Obdržel jí ve čtvrtek 12. října a jednání naplánoval hned o týden později. Podle Pirátů by měl Nově uložit, aby se odvysílání duelu zdržela až do doby, než o věci rozhodne Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Radě má soud nakázat, aby s Novou zahájila řízení a vyzvala ji ke zjednání nápravy. Pokud by to stanice neučinila, má to RRTV projednat jako přestupek.

Nova se proti obviněním z porušování zákona už dříve ohradila. Duel dvou nejvážnějších kandidátů na premiéra je podle ní běžnou praxí západních stanic. RRTV tvrdí, že zahájit správní řízení s Novou není možné. Argumentuje tím, že monitoruje a analyzuje odvysílané pořady a nemá žádnou oporu v zákoně k tomu, aby „preventivně“ spustila řízení kvůli pořadu, který by si například předem vybrala z televizního programu. Takový postup rada označila za „svého druhu nepřípustnou cenzuru“.

 

 

Zdroj: ČTK

Politici budou mít poslední šanci oslovit voliče, duel na Nově ale ještě projedná soud Foto: YouTube / TV Quit

reklama

Další články

  1. V Berlíně odstartovala debata o nové vládě

    Společnost ·

    V Berlíně ve středu začalo vyjednávání o nové německé vládě. Zástupci konzervativní unie CDU/CSU, včetně kancléřky Angely Merkelové (CDU), se v poledne sešli se svobod…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.