Policie v USA používá ke zneškodnění výbušnin speciální komory, díky nim nemusí evakuovat

Policie v americkém městě New York použila speciální odolnou komoru, která 16. září posloužila k přesunu nastražené výbušniny. Stalo se tak poté, co v newyorské čtvrti Chelsea došlo k explozi jiného nástražného zařízení. Vědeckotechnologický portál Livescience nyní referuje o tom, jak komora známá pod označením TCV (total containment vessel) je schopna ochránit veřejnost před terorismem. 

TCV je podle expertů schopna odolat tlakům a úlomkům, jež exploze způsobí. S výbušninou lze po jejím uzavřením do komory bezpečně a libovolně pohybovat. Její zneškodnění tak nemusí doprovázet evakuace širokého okolí. Portálu Livescience to sdělil viceprezident společnosti American Innovations Grant Haber. American Innovations se zaměřuje právě na zajištění detekce výbušnin, jejich identifikaci, zneškodnění a zmírnění následků, které exploze může způsobit.

Poté co policie objevila v New Yorku nevybuchnutou výbušninu, vyslala k místu robota, který ji umístil do speciální komory. Policejní vozidlo poté odvezlo TCV s uloženou výbušninou do policejní centrály v Bronxu.

TCV zařízení lze využít ve dvou formách. Buď jde o plynotěsné nebo odvětrávané komory. Plynotěsné nádoby dokáží zachytit jakékoli chemické nebo biologické sloučeniny. Pomocí tohoto prostředku lze tak eliminovat hrozbu chemických zbraní.

V případě ventilovaného režimu lze plyny vypouštět z nádoby regulovaným způsobem. To pak závisí na typu výbušniny. Pokud panuje obava z útoku chemických zbraní, lze plyny uvolnit do dvou sousedních nádrží. Jedna zachycuje právě plyny a druhá je pomocí takzvané vzduchové pračky vyčistí. Prostřednictvím ní lze tedy vzduch vyfiltrovat od škodlivých látek.

Odvětrávané nádoby lze rovněž použít jako popelnice na veřejných místech. Stadiony, nemocnice, letiště nebo nákupní centra tak mohou být částečně ochráněný před rizikem teroristického útoku. V rámci této možnosti totiž nedojde k úplné eliminaci hrozby. Tyto odpadkové koše mají totiž otevřený vršek.

Odpadkové koše jsou přitom podle Livescience považovány za měkké cíle. Terorista se k nim může nepozorovaně přiblížit, vložit do nich improvizované výbušné zařízení a bez problémů odejít pryč. Výbušninu poté stačí pouze odpálit na dálku pomocí mobilního telefonu.

Cena těchto bezpečnostních zařízení dosahuje ovšem závratných částek. Plně vybavené TCV stojí mezi 150 tisíci až půl milionem dolarů. Na druhé straně pouze odvětrávané zásobníky, které lze použít jako popelnice, stojí od 3 tisíc do 10 tisíc dolarů za kus.

Vzhledem k těmto vysokým cenám se policisté a pyrotechnici snaží, aby k výbuchům nedocházelo uvnitř komory. Ty jsou proti explozím sice odolné, ale i tak je výbuch může nenávratně poškodit. 

 

 

Zdroj: Livescience, Zet

Policie v USA používá ke zneškodnění výbušnin speciální komory, díky nim nemusí evakuovat Foto: American Innovations

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.