Policie má podezřelého ze stockholmského útoku, je jím uzbecký sympatizant IS

Švédští policisté vyšetřují páteční incident, při kterém vjel ukradený nákladní vůz do davu lidí, jako teroristický útok. V souvislosti s ním zadržela dva muže. Jedním z nich je 39letý Uzbek, který sympatizuje s radikální organizací Islámský stát (IS). Uvádí to na svém webu švédský list Aftonbladet. Švédská policie večer nejnověji informovala o čtyřech obětech, ale označila toto sdělení za předběžné. 

Stockholmská prokuratura předtím oznámila, že první ze dvou mužů, kteří byli v souvislosti s najetím kamionu do lidí zadrženi, je vyšetřován pro podezření z vraždy v rámci teroristického útoku. Policie ho zadržela již v pátek na severním stockholmském předměstí Märsta. Muž má drobná zranění.

Švédská veřejnoprávní televize SVT dnes uvedla, že druhého podezřelého dopadla policie na severozápadním předměstí švédské metropole Hjulsta

Auto ukradené místnímu pivovaru vjelo do davu lidí a prorazilo průčelí obchodního domu Åhléns na nákupní třídě Drottninggatan, jedné z hlavních pěších zón. Stovky lidí z místa incidentu uprchly, na zemi bezvládně leželo několik těl. Na místo dorazili vyšetřovatelé a zdravotníci, policie ulici uzavřela a evakuovala.

„Stáli jsme uvnitř obchodu s obuví a najednou lidé začali křičet“, řekl novinářům jeden ze svědků. „Viděl jsem nejméně tři mrtvé, ale nejspíš jich bylo víc,“ hlásil zpravodaj švédského rozhlasu.

O bilanci tragédie zatím není zcela jasno. Podle policie si útok předběžně vyžádal čtyři mrtvé. Zdravotníci, na které se odvolává agentura Reuters, ošetřili v nemocnici patnáct zraněných. Devět z nich je ve vážném stavu, jsou mezi nimi i děti.

Twitter

Útokem bylo ochromeno prakticky celé centrum švédské metropole. Policie evakuovala hlavní nádraží, uzavřela stanice metra a zvýšila ostrahu parlamentu. Uzavřeny byly všechny vládní úřady včetně ministerstva zahraničí a jejich zaměstnanci nesměli objekty opustit. Metro později provoz obnovilo, tisíce obyvatel města ale muselo z centra odejít po práci domů pěšky.

Švédský premiér Stefan Löfven v pátek oznámil, že úřady s okamžitou platností zavedly kontrolu na hranicích, které se v příštích deseti dnech dotknou všech osob, které se chystají zemi opustit. Opatření se může prodloužit o dalších 20 dnů.

„Cílem terorismu je podkopat demokracii. Ale takového cíle nebude nikdy dosaženo ve Švédsku,“ prohlásil předseda švédské vlády. „Tyto druhy činnosti nikdy neuspějí. Víme, že naši nepřátelé jsou tito brutální vrazi, a nikdo jiný. Náš vzkaz bude vždy jasný: nikdy nás neporazíte, nebudete vládnout našim životům, nikdy nevyhrajete,“ dodal Löfven.

 

Twitter

V prosinci 2010 otřásly místem nedaleko dnešního útoku dva výbuchy, které byly dílem sebevražedného atentátníka. Při explozích v obchodní čtvrti v centru švédské metropole zahynul jen útočník, další dva lidé byli zraněni. Podle policistů se svým vozem mířil na třídu Drottninggatan, místo dnešního útoku.

Související: „Teroristé si budou volit takový prostředek útoku, který je jim nejbližší,“ říká Šándor

Je tomu jen dva týdny, co v Londýně najel dvaapadesátiletý útočník osobním automobilem do skupiny lidí na na Westminsterském mostě a následně před parlamentem zaútočil nožem na místního policistu. Incident si vyžádal 5 obětí, přičemž poslední, jednatřicetiletá Rumunka, zemřela dnes.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Policie má podezřelého ze stockholmského útoku, je jím uzbecký sympatizant IS Foto: Twitter

reklama

Další články

  1. Ropa zdražuje vlivem americkém útoku na Sýrii

    Byznys ·

    Ceny ropy na světových trzích posilují a v jednu chvíli rostly o více než dvě procenta. Reagují tak na útok Spojených států na vojenskou základnu v Sýrii. Podle severu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.