Polepšila si ČSSD...?

Klasickým voličům ČSSD nepříliš známý korektní diplomat, který působí podobně nevýrazně jako Bohuslav Sobotka, nebo i medvěd Balú z Kiplingovy Knihy džunglí je podle komentátorů českých deníků nový předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Strana se po nedělním sjezdu pod jeho vedením bude potýkat především s hnutím ANO, při sestavování vlády i při soupeření o voliče, napsali.

Podle sloupku Lidových novin (LN) je Hamáček jednoznačně to nejsolidnější, co může ČSSD nabídnout, otázkou ale je, zda bude solidnost stačit, když konkurencí strany v oslovování starších a méně vzdělaných voličů je šéf ANO Andrej Babiš. "Bude se muset vypořádat s otázkou klasického voliče ČSSD, který dění sleduje jen přes občasné zprávy komerčních televizí: Kdo je to ten Hamáček?" píšou o novém předsedovi sociálních demokratů LN.

Hamáčkovou nevýhodou je to, že působí podobně nevýrazně jako bývalý šéf ČSSD Sobotka, míní komentátor v Hospodářských novinách (HN). Podle deníku nového šéfa strany čeká "vůbec nejtěžší zkouška", když bude muset s pouhými 15 poslanci vyjednávat s ANO o zastoupení ve vládě tak, aby sociální demokracie získala v podzimních komunálních a senátních volbách stovky tisíc ztracených voličů. Jednat přitom bude muset vedle Babiše také s prezidentem Milošem Zemanem a svým soupeřem v boji o předsednické křeslo a později zvoleným statutárním místopředsedou strany Jiřím Zimolou, upozornil autor textu.

Zemanova vystoupení na sjezdu ČSSD, v němž stranu nabádal k jednání s ANO o vládě bez přímé účasti sociální demokracie, si všímá komentátor deníku Právo. "Služba Babišovi výměnou za neviditelná místa náměstků by byla zkáza ČSSD a někteří delegáti to říkali v diskusi přímo," píše se v komentáři. I podle Hamáčka by účast ve vládě měla být na úrovni ministrů. Podle komentátora Práva je ale otázkou, jak nechat vlka Babiše nažrat a zachovat oranžovou kozu celou, když ČSSD má jednat s ANO o vládě a zároveň, jak znělo sjezdem jako základní myšlenka, se musí vrátit k důvěryhodnému hájení svých voličů.

Nejvýraznějším vzkazem nedělního sjezdu sociální demokracie je to, že si strana přeje vládnout s Babišem a obnovit dobré vztahy se Zemanem, míní komentář v Mladé frontě Dnes (MfD). "Vítězný Jan Hamáček a jeho parťák ve vedení ČSSD Jiří Zimola nyní zřejmě utvoří dobře sehraný tandem," napsal autor textu.

Babiš jako premiér, i když čelí trestnímu stíhání, podle MfD nebude pro sociální demokraty nepřekonatelnou překážkou. Obavy z toho, zda Babiš vládním partnerům "definitivně nevyluxuje" voliče, musí ČSSD risknout a upravit styl vládnutí s ANO z dřívějšího konfrontačního na konsenzuální, píše autor. Tím podle něj může strana vyjednat a prosadit své a svézt se s vládou, která bude vzhledem k ekonomickým prognózám nejspíš úspěšná.

 

Zdroj: ČTK

Polepšila si ČSSD...? Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Zeman nabádal ČSSD, aby jednalo s ANO o vládě

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman v neděli nabádal na sjezdu v Hradci Králové sociální demokraty, aby neodcházeli do opozice, ale aby vyjednávali s hnutím ANO o novém kabinetu. Os…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.