Pokud Trump uspěje v prezidentských volbách, tak upevní vztahy s Izraelem

V případě vítězství v amerických prezidentských volbách se republikánský kandidát Donald Trump postaví za pevné spojenectví mezi Spojenými státy s Izraelem.  Trump to řekl v pondělí v rámci shromáždění proizraelské lobbistické skupiny AIPAC. K tomu dodal, že odmítne veškeré pokusy OSN vnutit Izraeli svoji vůli. Při jednáních mezi Izraelci a Palestinci bude pak stát na straně Izraele.

„Palestinci musejí přijít k (jednacímu) stolu s vědomím, že vazba mezi Spojenými státy a Izraelem je neporušitelná,“ prohlásil podle agentury Reuters Trump. „Musejí přijít k (jednacímu) stolu s ochotou přijmout, že Izrael je židovský stát a jako židovský stát bude existovat navždy,“ uvedl také Trump.

Kontroverzní realitní magnát rovněž zpochybnil úlohu OSN v blízkovýchodním mírovém procesu, když prohlásil, že jakýkoli pokus této organizace o podstrčení dohody by byl pohromou. Kompromisy musejí učinit obě strany, aby mírová dohoda fungovala, uvedl také Trump, který podle agentury AP zcela mimořádně hovořil s využitím předem připravených poznámek.

Trumpova rivalka v prezidentském klání, bývalá americká ministryně zahraničí a uchazečka o demokratickou nominaci v prezidentských volbách Hillary Clintonová dříve během dne prohlásila, že Trump má vůči Izraeli málo angažovaný postoj, a zpochybnila jeho připravenost poradit si se zahraniční agendou země.

Proti Trumpově účasti na fóru dnes před místem konání shromáždění demonstrovali jeho odpůrci. Skupina rabínů uvedla, že jeho projev bojkotuje.

AIPAC je jednou z nejvýznamnějších proizraelských lobbistických skupin. Na jejích každoročních konferencích vystupují významní politici, akce je považována za největší shromáždění proizraelských kruhů. Loňské konference se jako řečník zúčastnil český prezident Miloš Zeman. Zaujal výrokem Jsem Žid jako parafrází na německou větu Ich bin ein Berliner, kterou roku 1963 u Berlínské zdi pronesl někdejší americký prezident John Kennedy.

Spojené státy zastávají v blízkovýchodním konfliktu oficiálně neutrální postoj.

 

 

Zdroj: ČTK

Pokud Trump uspěje v prezidentských volbách, tak upevní vztahy s Izraelem Foto: R. Gino Santa Maria / Shutterstock.com: Donald Trump

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.