Pokud se Skotsko osamostatní, přijde o největší banky

Přední skotský bankovní dům Royal Bank of Scotland (RBS) dnes oznámil, že pokud si Skotové v referendu příští týden odhlasují nezávislost, přesune svoje ústředí z Edinburghu do Londýna. Případný přesun některých aktivit do Anglie chystá i Lloyds Banking Group, která od roku 2009 vlastní Bank of Scotland, druhou velkou skotskou banku a historického konkurenta RBS.

Obě banky už dříve upozorňovaly, že případná samostatnost Skotska vytvoří značná rizika pro jejich podnikání, protože zvýší náklady na refinancování a daně. Banky prý také budou mít výdaje s adaptací na nové právní poměry. Na přesun do Londýna se přitom chystá i pojišťovna Standard Life.

RBS, která sídlí ve Skotsku od svého založení v roce 1727, zaměstnává v zemi asi 11 500 lidí. Banka uvedla, že v zemi i po získání nezávislosti zachová podstatnou část svých aktivit a pracovních míst. Přesto "bude nezbytné přesunout sídlo holdingové společnosti do Anglie". Vedení RBS tento krok zdůvodnilo nejistotou, která podle něj vznikne po vítězství zastánců samostatnosti, a jejím dopadem na schopnost banky půjčovat si peníze. Banku RBS po finanční krizi z let 2008 až 2009 vlastní z 81 procent britská vláda.

Lloyds, v níž má vláda v Londýně čtvrtinový podíl, ve středu večer oznámila, že její krizové plány pro případ samostatnosti Skotska zahrnují i založení "nových právních entit v Anglii". Lloyds má ve Skotsku zhruba 16 000 zaměstnanců a podle BBC její sdělení znamená, že společnost chce zůstat chráněna a regulována britskou centrální bankou, nikoli to, že ze Skotska zcela odejde.

Ratingová agentura Standard & Poor's uvedla, že v případě nové finanční krize nebude nezávislé Skotsko schopno své banky dostatečně podpořit. Tři velké skotské banky, z nichž třetí je Clydesdale ze skupiny National Australia Bank, mají aktiva překračující dvanáctinásobek ročního výkonu skotské ekonomiky. Záchrana RBS a LLoyds stála britskou vládu celkem 66 miliard liber (2,3 bilionu Kč).

Skotové budou hlasovat v referendu za týden. Banky pak budou mít na případný přesun dalších 18 měsíců, během nichž se povedou jednání o podmínkách odchodu Skotska ze Spojeného království.

Zdroj: ČTK

Pokud se Skotsko osamostatní, přijde o největší banky

reklama

Další články

  1. V Rusku sílí protesty kvůli nevyplácení mezd

    Společnost ·

    V Rusku nabírají na obrátkách protesty vyvolané hospodářskými nepořádky, především nevyplácením mezd. Ve svém nejnovějším čísle na to upozornil ruský časopis Ogoňok. Z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.