Pokud se nepodaří snížit daňové úniky, tak se zvýší daně, řekl Babiš

Jestliže neprojde prosazení elektronické evidence tržeb (EET) a dalších opatření ministerstva financí proti daňovým únikům, tak nezbyde nic jiného než zvýšit daně. Na středečním kongresu Horeka 112 to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zdali se naopak podaří snížit množství daňových úniků, tak bude podle Babiše prostor pro snížení daní. 

„Chtěl bych perspektivně snižovat daně. Pokud je budou všichni platit, tak je prostor pro jejich snižování...Pokud se to vše (pozn. opatření proti únikům) nepodaří, tak nám nezbude, než navyšovat daně,“ uvedl ministr.

Babiš ve středu v souvislosti s evidencí tržeb zopakoval, že pokud projekt projde úspěšně legislativním procesem, bude spuštěn později než od ledna 2016. „Nebude to dříve než 15. února,“ uvedl dnes ministr. Vláda by návrh EET měla projednat 3. června, přičemž ve čtvrtek by návrh měla projednat Legislativní rada vlády.

Ministerstvo financí si od on-line evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, a to hlavně daní z přidané hodnoty (DPH). Inspirací pro zavedení byly zkušenosti z Chorvatska, které by měl 16. června představit na konferenci v Praze chorvatský ministr financí Boris Lalovac.

Evidence by se měla týkat ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. U dalších činností bude záležet na tom, jak provoz systému vyhodnotí Finanční správa. Podle již dostupného materiálu k evidenci tržeb může státní rozpočet celkově získat z DPH a daně z příjmu dodatečně ze sektoru stravování a pohostinství a maloobchod zhruba 12,5 miliardy korun. „V evidenci tržeb je perspektivně 30 miliard korun,“ uvedl dnes Babiš.

Vláda se předlohou ještě nezabývala. Nicméně vládní strany se na počátku května výrazně přiblížily k definitivní dohodě o evidenci tržeb. Shoda zatím panuje v obecné rovině, lidovci ještě chtějí počkat na konkrétní paragrafové znění návrhu. KDU-ČSL chce ale znát přesné dopady normy. Ministr Babiš již tehdy uvedl, že by systém měl začít fungovat spíše v únoru než v lednu příštího roku. Sociální demokracie tento návrh podle premiéra Sobotky podpoří. „Bude to velké politikum, a to i v rámci koalice,“ uvedl dnes Babiš.

Návrh rovněž snižuje sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevu 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby. Norma nezavádí povinnost zákazníka převzít účtenku a zřizuje účtenkovou loterii. „Do budoucna se nebráním i debatě o snížení DPH u restaurací na 10 procent,“uvedl dnes Babiš.

S elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí například opoziční TOP 09 a ODS nebo Strana soukromníků ČR. Ta dokonce chystá proti zavedení elektronické evidence tržeb protestní akce. Babiš odmítá argumenty opozice, že projektem se bez jakéhokoliv přínosu zkomplikuje podnikání nebo zvýší administrativní zátěž.

 

Zdroj: ČTK

Pokud se nepodaří snížit daňové úniky, tak se zvýší daně, řekl Babiš Foto: ČTK/Šulová Kateřina: Ministr financí Andrej Babiš (ANO)

reklama

Další články

  1. Čínská měna již není podle MMF podhodnocená

    Byznys ·

    Čínská měna již není podhodnocená, Peking by však měl podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) urychlit přechod k volně plovoucímu měnovému kurzu. Čína byla dlouhou do…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.