„Pokud ČR nebude více investovat do vědy a výzkumu, zůstane montovnou,“ říká P. Hnát z VŠE

Konkurenceschopnost České republiky roste. V žebříčku sestavovaném Světovým ekonomickým fórem si Česko oproti loňskému roku polepšilo o šest příček. Nachází se tak na 31. místě ze 140 hodnocených ekonomik světa. Za zlepšením konkurenceschopnosti stojí zejména technologická připravenost České republiky. Subjekty tvořící českou ekonomiku jsou tedy čím dál více schopné zapojovat se do globálních dodavatelských řetězců. Na rádiu Zet to řekl ekonom z Katedry světové ekonomiky Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické Pavel Hnát.

„Růst je už podruhé v řadě skutečně výrazný a podruhé k tomu přispěly takové faktory, jako je technologická připravenost České republiky. To znamená, že jsme schopni přímé zahraniční investice a žádosti zahraničních firem, které na naší zemi přichází, zpracovat lépe, než naši konkurenti,“ vysvětlil Hnát. Podle něj sice ČR stále nezaujímá nejvyšší status konkurenceschopnosti, i přesto je ale hodnocena jako kvalitní zahraniční partner.

České republice chybí k vyrovnání konkurenceschopnosti předních západních partnerů zejména schopnost inovací. „Ekonomika, která neinvestuje dost do vědy a výzkumu je odsouzena k tomu býti - ačkoliv kvalitní - tak stále jen montovnou a dodavatelem západoevropských firem,“ řekl Hnát. Za ostatními státy Česká republika podle Světového ekonomického fóra v takzvané Podstatě konkurenční výhody. Do obchodních vztahů zahraničních dodavatelských řetězců se Česká republika jednoduše stále nedostává svou přidanou hodnotou, výzkumem a vývojem firem nebo designem. Mimo to podle Hnáta ale Česká republika zaostává i v infrastruktuře a problémem je i korupce v institucích.

Právě tématu konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky se bude věnovat konference nazvaná „Konkurenceschopnost České republiky 2016: Průmysl pro 21. století.“ Tato akce se koná na Vysoké škole ekonomické 30. září od 13 hodin. Více informací naleznete na internetové adrese www.wef.cz nebo na webu Vysoké školy ekonomické v Praze. Živý přenos z konference je pak možné sledovat na twitterovém účtu @investicniweb. 

 

 

 

 

„Pokud ČR nebude více investovat do vědy a výzkumu, zůstane montovnou,“ říká P. Hnát z VŠE

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.