Pokud kryptoměny přijdou o decentralizaci, tak ztratí svůj smysl

Japonsko bylo v minulosti známo pro svoji otevřenost ke kryptoměnám a decentralizované databází neboli takzvanému blockchainu. Situace se ale během posledních měsíců obrací o 360°. Japonská vláda totiž svoji roli k digitálním měnám razantně změnila. Japonská agentura pro finanční bezpečnost (FSA) na začátku tohoto týdne podle serveru Coindesk uvedla, že počínaje 18. červnem udělí úplnou stopku kryptoměnám, které svým investorům poskytují dostatečný stupeň anonymity. To je ale přece hlavní důvod, kvůli kterému jsou kryptoměny populární a přelomové. 

Většina japonských burz a směnáren nařízení vlády vyslyšelo a ze svých platforem tak stahuje čtyři kryptoměny, mezi nimiž figuruje monero (XMR), dash, Augur´s reputation (REP) a zcash (ZEC).

Zatímco široká skupina kryptoměnové komunity se snaží analyzovat důsledky tohoto rozhodnutí, tak je zapotřebí si připomenout jednu důležitou událost. Server Coindesk si všímá lednového hackerského útoku na japonskou směnárnu CoinCheck, důsledkem něhož došlo ke krádeži 523 NEM tokenů (jejich hodnota dosahuje okolo 524 milionů dolarů – 11 miliard korun). Kybernetický útok měl ve svém důsledku vliv na řadu regulací především na japonské straně.

Otázkou zůstává, zdali je anonymita u kryptoměn skutečně problémem. Není naopak právě decentralizace největší výhodou, kterou digitální měny nabízejí? Pokud bychom se zeptali jakéhokoli odborníka v této oblasti, jakou největší výhodu kryptoměny představují, tak jaká by byla jeho odpověď? Šlo by o neměnnost, zastupitelnost, decentralizaci a důvěrnost. Jde o prvky, které jsou nezbytné pro samotnou existenci odvětví digitálních měn.

Pokud totiž chceme, aby byla platforma považována za „decentralizovanou“, pak musíme eliminovat možnost jakýchkoli manipulací nebo kontroly ze strany centralizovaných subjektů. V případě, že tomu tak není, tak přijde o důležitý prvek, kterým je právě dříve zmiňovaná důvěrnost. Jestliže budeme brát v potaz nedávné události typu Facebook a firmy Cambridge Analytica, tak se dobereme jednoduché odpovědi. Ochrana vlastního soukromí a identity nikdy nebyla důležitější.

Jádrem kryptoměn pak má být jednoduchá funkce. Chránit své klienty před širokou veřejností a nadnárodními společnostmi, nebo hackery, kteří se snaží dostat k jejich cenným informacím.

Tradiční měnový systém pak zanedlouho nemusí splňovat bezpečnostní normy. Do popředí se mohou dostat právě kryptoměny, které budou splňovat požadavky, po kterých uživatelé volají. Nezbytné je ale vyřešit další palčivou otázku. Ta spočívá v tom, jak potírat černý trh, který využívá kryptoměn k financování svých nelegálních aktivit nebo k praní špinavých peněz.

 

 

Zdroj: Coindesk, Youradio News

Pokud kryptoměny přijdou o decentralizaci, tak ztratí svůj smysl Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OSN kritizovalo Rusko za sestřelení letu MH17

    Společnost ·

    Rusko čelilo na půdě Rady bezpečnosti OSN kritice kvůli konfliktu na východě Ukrajiny, anexi Krymu a odmítnutí závěrů mezinárodního vyšetřování, jež spojuje ruskou arm…

  2. Mosty mezi Ruskem a Severní Koreou

    Společnost ·

    Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov odcestuje 31. května na státní návštěvu Korejské lidově demokratické republiky. Cesta byla naplánována během návštěvy je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.