Pokles počtu podnikatelů se na konci pololetí zastavil

Počet podnikatelů, kteří jsou registrovaní jako aktivní živnostníci, stoupl v prvním pololetí v Česku o 0,2 procenta, tedy o 2 000, na 996 tisíc. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni počet podnikatelů, tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, klesl o 8 000 na 994 tisíc.

Povinnost platit zálohy na důchodové pojištění mělo koncem června 708 000 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), o 28 000 méně než v roce 2012. Pojistné na nemocenské pojištění si jich platilo 93 000, o 6 000 méně než v prosinci. Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Zbývající živnostníci se pojišťují u komerčních společností nebo si vytvářejí rezervy pro případ nemoci.

Nejvíce podnikatelů je evidováno v Praze (168 000) a v krajích Středočeském (132 000) a v Moravskoslezském (91 000).

V žádném jiném státě Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v České republice podílejí více než 95 procenty a jsou vůbec největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců.

Zdroj: ČSSZ

Pokles počtu podnikatelů se na konci pololetí zastavil Foto: CTK.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.