Pohyb dvoukolých vozítek by v Praze mohla regulovat vyhláška

Praha by mohla ve svém centru omezit provoz dvoukolých vozítek městskou vyhláškou. Podle Daniela Hodka, místostarosty Prahy 1, by uživatele dvoukolek, které jsem oblíbené především u turistů, mohla vykázat míst, kde často dochází ke kolizím s chodci.

Radnice již v minulosti požadovala změnu zákona, která by pohyb vozítek Segway omezil. Ministerstvo dopravy ale uživatele dvoukolek zařadilo do kategorie chodců a postavilo je tak na stejnou úroveň jako například bruslaře.

Daniel Hodek s tímto názorem nesouhlasí a uživatele elektronických dvoukolých prostředků přirovnal k cyklistům, kteří mají jízdu po chodníku ve městě také zakázanou. „Něco, co váží 50 kilo a jede rychlostí až 20 kilometrů, je na chodníku problém,“ řekl.

Nové vedení ministerstva dopravy je podle něj k problematice vstřícnější. Chce s ním proto jednat a plánuje, že by Praha 1 mohla iniciovat vznik vyhlášky, která by provoz dvoukolek na chodníku omezila.

S Hodkem souhlasí i starosta centrální městské části Oldřich Lomecký. „Místa, kde dochází ke kolizím s chodci, tam musí segwaye z chodníku pryč,“ poznamenal.

Zdůraznil, že radnici nejde o plošný zákaz užívání vozítek, tak jak jej přijali třeba v Londýně. Vyhláška by měla určit, na kterých místech je možné dvojkolky používat, a kde ne.

Elektrickými dvoukolkami se zabývá řada evropských měst, například v Berlíně podle Hodka požadují určité řidičské oprávnění. Velká Británie počátkem roku 2011 tyto prostředky zcela vykázala z chodníků a pěších zón a zároveň jim kvůli bezpečnosti neumožnila využít silnice. Segwaye tak mohou jejich britští majitelé používat jen na soukromých pozemcích.

V Praze segwaye nabízí turistům několik firem. „Na území Prahy 1 aktivně působí přibližně třináct firem, které pronájem včetně průvodce zajišťují. Pak tu máme další osoby, které pronájem realizují mimo jakékoliv živnostenské oprávnění,“ uvedl Štefan Kabátek ze spolku Pro Jedničku. Členové spolku provoz segwayů na chodníku kritizují, napsali již proto otevřený dopis ministrovi dopravy.

Zdroj: ČTK

Pohyb dvoukolých vozítek by v Praze mohla regulovat vyhláška Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. OSN chybí finance na humanitární pomoc v Sýrii

    Společnost ·

    Výzva požadující od shromáždění OSN požadovala 6,5 miliard dolarů (téměř 130 miliard korun) na financování humanitárních projektů pro letošní rok, se nesetkala s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.