„Pohonné hmoty zlevní v druhé polovině července až o 30 haléřů,“ říká Tomčiak

Motoristé by o letošních prázdninách mohli tankovat nejlevněji za posledních sedm let. Ceny benzínu i nafty totiž zlevňují díky opětovnému poklesu cen ropy na světovém trhu. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka do konce července ještě klesnou o 20 až 30 haléřů.

Po třech měsících se vrátily ceny pohonných hmot v České republice k poklesu. Natural 95 nyní stál podle středečních údajů v průměrně 29,79 Kč/l, což je o 12 haléřů méně než minulý týden. Nafta zlevnila o šest haléřů na průměrných 28,27 Kč/l. Česká republika je na tom z hlediska Evropy velmi dobře. Například v Německu natankujete až o 6 korun dráž. Benzín je dražší i na Slovensku. „Stále platí, že česká koruna je oslabená oproti euru a to se odráží i na cenách pohonných hmot,“ řekl Tomčiak.

Vliv na české ceny pohonných hmot má podle Tomčiaka zejména situace na trhu s ropou. Ta se totiž zastavila před dvěma týdny na úrovni 50 dolarů a dva týdny mírně klesá. „Právě toto snižování ceny ropy má vliv i na ceny pohonných hmot. V Česku očekáváme další mírné zlevňování. V druhé polovině července by mohly benzín i nafta zlevnit o dvacet až třicet haléřů,“ řekl na rádiu Zet.

Za poklesem ceny ropy pak stojí  růst nabídky této komodity na trhu. „Když se podíváme na nejvýznamnější producenty ropy kartelu OPEC, tak ti v posledních měsících svoji produkci zvyšují. Hlavními státy jsou například Írán, Írák, Saúdská Arábie. V posledních týdnech svou těžbu zvyšovala i Nigérie, které měla v květnu velké problémy s těžbou. Militanti zde ničili potrubí, ale podařilo se najít mírové řešení a už z Nigérie opět proudí spousta ropy,“ uvedl Tomčiak. Opačný trend pak vykazují Spojené státy, o kterých se hodně mluvilo v souvislosti s prudkou produkcí ropy z břidlicových nalezišť. Za poslední rok však tato těžba podle Tomčiaka klesla o 12 procent.

 

 

Celý rozhovor s analytikem společnosti Finlord Borisem Tomčiakem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Pohonné hmoty zlevní v druhé polovině července až o 30 haléřů,“ říká Tomčiak Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.