Pohonné hmoty zdražily na nejvyšší úrovně od loňského podzimu

Pohonné hmoty jsou na českých čerpacích stanicích nejdražší od loňského podzimu. Ceny rostou od počátku prosince a za uplynulý týden stouply u benzinu Natural 95 o 22 haléřů na průměrných 30,36 koruny za litr. Nafta stála ve středu v průměru 29,58 Kč/l a za týden zdražila o 31 haléřů. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. 

Podobně vysoké ceny jako nyní platili motoristé za benzin naposledy loni v říjnu, za naftu před rokem v září. Od počátku měsíce Natural 95 zdražil o víc než 70 haléřů, nafta téměř o korunu.

V hlavním městě, kde jsou ceny dál nejvyšší, se litr benzinu prodává v průměru za 31,27 Kč/l. V žádném jiném kraji už se průměrná cena nad 31 korun nedostala, nejnižší byla 29,94 Kč/l v Pardubickém kraji. Za naftu řidiči v nejdražší Praze platí v průměru 30,55 Kč/l. Nejméně dají v Královéhradeckém kraji 29,10 Kč/l a Moravskoslezském s průměrnou cenou 29,12 Kč/l.

Ceny pohonných hmot reagují na zvýšení cen v uplynulých dnech. Ty podpořila Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC, když se tento měsíc s dalšími předními těžaři dohodla na snížení produkce suroviny. Členové OPEC podle dohody sníží těžbu ropy o 1,2 milionu barelů denně, nečlenské země v čele s Ruskem pak mají produkci omezit o 558.000 barelů denně.

Dohoda vytlačila ceny na 17měsíční maxima. Nyní ale ceny ropy stagnují nebo zaznamenávají mírný pokles kvůli zprávě o vývoji zásob ve Spojených státech, které se v uplynulém týdnu proti očekávání zvýšily. Zásoby ropy v uplynulém týdnu podle údajů amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA) stouply o 2,3 milionu barelů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali naopak pokles o 2,5 milionu barelů. Zásoby benzinu a destilátů se však snížily.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

Pohonné hmoty zdražily na nejvyšší úrovně od loňského podzimu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Alter Eko: Bude rok 2017 klidnější?

    Byznys ·

    Bouřlivý rok 2016 se pomalu blíží ke konci. Svět během něj zažil hned několik nepříliš příjemných situací od zpomalování čínské ekonomiky přes nízké ceny ropy po rozho…

  2. Basketbal pomáhá Nike na nohy

    Byznys ·

    Přední výrobce sportovního oblečení Nike vykázal lepší než očekávané zisky. K lepším výsledkům pomohlo zejména oživení oživení basketbalového byznysu firmy. Čtvrtletní…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.