Pohonné hmoty jsou nejkvalitnější za posledních patnáct let

Pohonné hmoty letos v prvním pololetí dosahovaly nejlepší za posledních 15 let, kdy Česká obchodní inspekce (ČOI) trh monitoruje. ČOI o tom v pátek informovala ve své tiskové zprávě. Oproti prvnímu pololetí loňského roku se kvalita pohonných hmot mírně zlepšila, podíl nevyhovujících vzorků se snížil z 1,4 na 1,3 procenta. Zhoršení jakosti ČOI zaznamenala ale u benzínu, a to z 0,6 na 1,9 procenta nevyhovujících vzorků.

„Pokles nevyhovujících vzorků ze dvou procent na 1,1 procenta byl zaznamenán u odebraných a kontrolovaných vzorků motorové nafty a u Etanolu E85 bylo zjištěno zlepšení z 25 na 20 procent,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

V prvním pololetí inspektoři kontrolovali obsah metylesterů mastných kyselin u 657 vzorků nafty. Obsah ethanolu v benzinu zkontrolovali u 528 vzorků. „Laboratorními rozbory nebylo zjištěno překročení horní přípustné hranice obsahu biosložek u odebraných a kontrolovaných vzorků automobilových benzinů a motorové nafty,“ dodal Fröhlich.

Inspekce ve 14 případech zakázala od ledna do června prodej pohonných hmot, které nesplňovaly požadavky na jakost a složení. ČOI uvedla, že za posledních 15 let se kvalita pohonných hmot výrazně zlepšila. Přesto se objevují případy poškození spotřebitele, vzniku ekologické zátěže nebo daňové úniky, dodala inspekce.

 

 

Zdroj: ČTK

Pohonné hmoty jsou nejkvalitnější za posledních patnáct let Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.