Počet zbankrotovaných firem se v lednu snížil o pět na 73

V listopadu bylo vyhlášeno 73 bankrotů obchodních společností, což bylo o pět méně než v říjnu. Rovněž bylo vyhlášeno 478 bankrotů podnikatelů, stejně jako v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

V listopadu bylo podáno 82 návrhů na bankrot obchodních společností, o 26 méně než v říjnu. Zároveň bylo podáno 527 návrhů na bankrot podnikatelů, o devět více než o měsíc dříve.

"I když počet bankrotů obchodních společností v jednotlivých měsících kolísá, stále pokračuje trend jejich postupného poklesu. Díky tomu je již nyní zřejmé, že letos bude vyhlášeno nejméně firemních bankrotů za posledních deset let. Předpokládáme, že se počet bankrotů obchodních společností meziročně sníží o 14 procent," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V listopadu bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v obchodu (23 bankrotů) a dále ve stavebnictví (12 ) a v průmyslu (11). Nejméně jich bylo vyhlášeno v zemědělství a dobývání (jeden bankrot) a v ubytování a stravování (dva). Následovala odvětví ubytování, stravování a provoz cestovních kanceláří a dále nemovitosti a pronájem strojů a zařízení (po čtyřech bankrotech).

Nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v Praze (37 bankrotů), v Jihomoravském kraji (osm) a ve Středočeském kraji (šest). Žádný bankrot nebyl vyhlášen na Vysočině a po jednom zaznamenal Jihočeský, Liberecký a Zlínský kraj.

Bankroty fyzických osob podnikatelů byly v listopadu nejčastěji vyhlašovány v Středočeském kraji, kde bylo 58 bankrotů, dále v Ústeckém kraji (57) a Moravskoslezském kraji (48). Nejméně to naopak bylo v Karlovarském kraji (14 bankrotů) a na Vysočině (17).

 

 

 

Zdroj: ČTK

Počet zbankrotovaných firem se v lednu snížil o pět na 73 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.