Počet vězňů v Guantánamu klesá. Trump nařídil jeho pokračování, hrozí nová expanze?

Americký prezident Donald Trump v rámci svého projevu k poselství o stavu unie oznámil, že podepsal exekutivní příkaz, který ponechává otevřenou věznici v kubánském Guantánamu. Podle jeho slov stát musí soudit teroristy, kdekoli se je podaří dopadnout. Trumpův postoj ve spojitosti se zátokou Guantánamo je rozdílný oproti jeho prezidentskému předchůdci. Ruku v ruce s tím se snižuje každý rok množství vězňů v této neblaze slavné věznici. Podívejte se na infografiku, kterou v návaznosti na to připravil server Statista.com 

Během Obamova prezidentského období začal výrazně klesat podíl uvězněných osob. V současné době si zde odpykává trest 41 osob. První vlna přesahující 700 lidí se dostala do Guantánama v lednu roku 2002. Mnoho osob skončilo ve vězení bez předešlého obvinění nebo korektního soudního procesu.

Toto zařízení vždy čelilo výtkám ze strany lidskoprávních organizací ohledně podmínek, dodržování lidských práv a mučení, kterému měli být vězni vystavováni.

Zdroj: Statista

Trumpovy protimigrační postoje vzbuzují obavy, aby americká hlava státu nevyužívala Guantánamo k potírání nevinných osob. USA loni kvůli bezpečnostním důvodům pozastavily přijímaní uprchlíků z Egypta, Íránu, Iráku, Libye, Mali, Severní Koreje, Jižního Súdánu, Súdánu, Sýrie a Jemenu. V úterý sice došlo ke zrušení tohoto nařízení. Navzdory tomu byly ale zpřísněny podmínky pro přijímání běženců.

Zdroj: YouTube / TRAJAN5022

S ohledem na pokračování vězení Guantánamo se objevují nové otázky. Společně s plánovanou výstavbou zdi na hranicích s Mexikem jde o symboliku zvýrazňující nesvobodu a netoleranci vůči cizím státům. Můžeme pouze doufat, že netolerance nepřinese ještě větší nesnášenlivost a společenskou roztříštěnost. Svět je zapotřebí spíše spojovat než rozdělovat. To je přesně fakt, jenž by si někteří jedinci měli uvědomit. 

 

 

Zdroj: Statista, Zet

 

 

Počet vězňů v Guantánamu klesá. Trump nařídil jeho pokračování, hrozí nová expanze? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Facebook zakáže reklamy podporující kryptoměny

    Byznys ·

    Sociální síť Facebook se staví proti kryptoměnám a zakáže s nimi spojené reklamy a finanční produkty, které je podporují. Informaci uvedl ředitel pro produktový manage…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.