Počet útoků počítačových virů za čtvrtletí vzrostl o 1,3 milionu

Počet útoků škodlivých programů na počítače a mobilní zařízení se ve 2. čtvrtletí proti začátku roku zvýšil o 1,3 milionu na 354,5 milionu. O více než třetinu na téměř 928 tisíc vzrostl počet případů napadení viry, předstírajícími, že jsou sdělením bank.

Počet útoků škodlivého softwaru na počítače roste. Stále častěji je cílem kybernetických zločinců operační systém iOS a rozšiřuje se i technologie vymáhání výkupného za odblokování zařízení. Vyplývá to z pravidelné zprávy společnosti Kaspersky Lab.

V průběhu uplynulých tří měsíců Kaspersky Lab zaznamenala bankovní útok, při kterém bylo odcizeno půl milionu dolarů od 190 obětí během jediného týdne. Objevil se také první šifrovač mobilních telefonů, který se na černém trhu prodává za pět tisíc dolarů. Za pouhý měsíc nakazil více než dva tisíce přístrojů ve třinácti zemích. Kampaň MiniDuke cílila na vládní úřady, energetiku, obranný a telekomunikační sektor.

Android už zdaleka není jediným cílem tvůrců škodlivého softwaru. Internetoví zločinci se zaměřili i na operační systém iOS společnosti Apple a podařilo se jim přístroje kompletně zablokovat. Příkladem jsou květnové útoky v Austrálii. Ty souvisely s aktivitami italské firmy Hacking Team, která prodává software zvaný Remote Control System (RCS). Odborníci Kaspersky Lab v něm objevili množství škodlivých programů zaměřených na systémy Android, iOS, Windows Mobile a BlackBerry.

I nadále se rychle rozvíjí technologie ransomware pro výběr výkupného. Na začátku června se objevila nová modifikace programu Svpeng, který zablokuje telefon a žádá 200 dolarů za odblokování. V květnu pak Kaspersky Lab objevila první mobilní šifrovač zvaný Pletor. Dokáže zamknout mobilní telefon s odůvodněním, že uživatel sledoval zakázané porno stránky, zašifruje paměť telefonu a na displeji zobrazí žádost o výkupné.

Na konci prvního čtvrtletí 2014 měla Kaspersky Lab ve své databázi přes 300 tisíc druhů mobilních virů a škodlivých kódů. Ve druhém čtvrtletí se sbírka rozšířila o více než 65 tisíc nových škodlivých programů.

Zdroj: ČTK

Počet útoků počítačových virů za čtvrtletí vzrostl o 1,3 milionu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Z prodejen Interspar se stanou obchody Albert

    Byznys ·

    Společnost Ahold provozující obchody Albert dnes začala s integrací prodejen Interspar do své sítě. Začlenění prodejen bude ukončeno příští rok a Ahold se díky němu má…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.