Počet poprav globálně i nadále klesá

Počet poprav ve světě se loni oproti roku 2015 snížil o bezmála 40 %. Informace vycházejí z výroční zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). Podle ní bylo v loňském roce z rozhodnutí státních orgánů popraveno 993 lidí v celkem 23 zemích světa. V roce 2015 zaznamenala AI 1634 poprav, což bylo nejvíce od roku 1989. Nejčastěji se k popravám i nadále uchyluje Čína, která ovšem ve statistice AI zanesena není, následovaná Íránem, Saúdskou Arábií a Irákem.

Podle statistik AI se počet poprav loni snížil i oproti roku 2016, kdy byl popravou ukončen život 1032 lidem, pokles je tak o čtyři procenta. Ani v loňském roce do nich ovšem nebyl zahrnut počet trestů smrti vykonaných v Číně, která informace o této praktice utajuje. Podle odhadů AI ale zemřelo loni při popravách v nejlidnatější zemi světa několik tisíc lidí.

O 84 procent z oficiálně uvedeného celkového počtu 993 poprav se stejně jako v roce předešlém dělí Írán, Saúdská Arábie, Irák a Pákistán. Nejvíce trestů smrti, zachycených ve statistice, provedl opět Írán, kde bylo vykonáno až 60 procent poprav z celého Blízkého východu. Naproti tomu výrazný pokles oproti roku předešlému zaznamenal Pákistán, kde počet vykonaných poprav klesl až o třetinu.

Podruhé za sebou nejsou podle zprávy AI v první pětici nelichotivého pořadí Spojené státy, kde počet poprav (23) i nově odsouzených k smrti (41) loni proti roku předešlému vzrostl, z dlouhodobého hlediska však počet odsouzenců zůstává nízký. Vykonávání trestů smrti po krátkém přerušení loni obnovily americké státy Arkansas, Ohio a Virginia.

AI si všímá zejména pozitivního vývoje v subsaharské Africe, která podle zprávy organizace jen potvrzuje celosvětový trend poklesu této praktiky. Trest smrti v loňském roce zrušila například západoafrická Guinea a kroky ke zrušení poprav učinily také Burkina Faso a Čad. Nařízené tresty smrti pro odsouzené za vraždu pak zrušila Keňa.

„Pokrok v subsaharské Africe posiluje její pozici jakožto majáku naděje pro úplné zrušení (trestu smrti). Lídři regionu nám dávají naději, že odstranění tohoto krutého, nelidského a ponižujícího trestu je nadosah,“ uvedl v tiskovém prohlášení generální tajemník organizace Salil Shetty.

Mezi evropskými zeměmi provádí popravy jako jediné Bělorusko, kde byl loni vykonán trest smrti u dvou odsouzenců. To je o dva méně než v roce předešlém.

 

 

Zdroj: ČTK

Počet poprav globálně i nadále klesá Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Britské ponorky se na rozkaz přesunuly k Sýrii

    Společnost ·

    Britské ponorky se přesunuly na místa, z jakých budou schopny raketami zasáhnou Sýrii. Učinily tak důsledkem rozkazu, který má představovat přípravu na možný útok prot…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.