Počet přihlášených patentů v Česku loni klesl

Český statistický úřad zveřejnil aktuální údaje o takzvané patentové statistice. Za rok 2017 bylo českým přihlašovatelům uděleno 606 patentů, což je o 69 méně než v roce 2016. Vrcholem byl rok 2013 – to bylo registrováno 983 patentových přihlášek.

„V porovnání s ostatními zeměmi na tom není Česká republika nejlépe ani s podáváním patentů mimo své území“, komentuje statistická data Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Čeští přihlašovatelé dle dostupných dat podali v roce 2016 cca 203 patentových přihlášek na milion obyvatel. Jsme na tom sice lépe než ostatní země bývalého východního bloku – Polsko má 162 přihlášek, Maďarsko 157 přihlášek a Slovensko pouze 84 přihlášek na milion obyvatel. Srovnávat se ale nemůžeme ani s Německem (2146) nebo s Rakouskem (1579).

Dle Aleše Vlka je sice počet podávaných patentů důležitým ukazatelem výzkumných a vývojových aktivit v ekonomice, ale daleko zásadnější je případný příjem z licenčních smluv.

„Tam má Česko ještě velké rezervy. Počet přihlášených patentů v ČR totiž především u vysokých škol a veřejných výzkumných organizací v minulosti kopíroval to, že za patenty měly instituce body a za body peníze. Nejdůležitější je to, zda je patentované řešení využitelné a uplatnitelné na trhu“, dodává Vlk.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem. Celý rozhovor si přehrajete v playeru výše.

 

Zdroj: YR News

Počet přihlášených patentů v Česku loni klesl Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Netflix otevře v Evropě nové produkční centrum

    Byznys ·

    Americká internetová televize Netflix zavádí ve Španělsku první produkční centrum na evropské půdě. Rozhodnutí je součástí plánu firmy rozšířit svoji nabídku pořadů o …

  2. Počet padělaných bankovek a mincí klesá

    Byznys ·

    Česká národní banka (ČNB) zadržela v prvním pololetí 1182 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v meziročním srovnání pokles o 16 procent, loni v pololetí Č…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.