Počet odhalených falešných eurobankovek v pololetí klesl

Evropská centrální banka oznámila, že za první polovinu letošního roku se snížil počet nalezených zfalšovaných bankovek evropské měny. Ve srovnání s předchozími šesti měsíci klesl o více než 6 procent na 331 tisíc kusů. Nejčastěji padělané jsou bankovky v hodnotě 20 a 50 euro.   

ECB zároveň dodala, že počet padělků zůstává stále nízký, vzhledem k tomu, že v oběhu je více než 16 miliard bankovek. Nejvíce se nadále falšují bankovky v hodnotě 20 a 50 eur, které měly na celkovém počtu padělaných bankovek podíl 81 procent.

Nejnižší podíl na počtu padělků, a to 0,8 procenta, mají bankovky v nejvyšší hodnotě 500 eur. Bankovky v nejnižší hodnotě pět eur měly na celkovém počtu falešných bankovek podíl 1,2 procenta.

Až 98 procent padělků bylo odhaleno v zemích eurozóny. V ostatních členských státech Evropské unie se našlo 1,9 procenta padělků, zbývajících 0,1 procenta pak v dalších částech světa.

Za celý loňský rok ECB stáhla z oběhu 670.000 falešných bankovek. Meziročně se tento počet zvýšil o více než čtvrtinu. V roce 2012 se našlo 531.000 falešných bankovek.

Zdroj: ČTK

Počet odhalených falešných eurobankovek v pololetí klesl Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko se ostře ohradilo proti americkým sankcím

    Byznys ·

    Moskva dnes dotčeně a ostrými slovy zareagovala na nové americké sankce, které postihují i řadu klíčových ruských firem. Jejich akcie už dnes na moskevské burze citeln…

  2. Mulally z Fordu přechází do správní rady Googlu

    Byznys ·

    Bývalý generální ředitel automobilky Ford Motor, Alan Mulally, byl jmenován do správní rady internetové společnosti Google. Google který plánuje rozšířit svůj operační…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.